Jak nakupovat zvířata? Veterináři zveřejnili návod a varování

Státní veterináři zveřejnili na svém webu rady, jak postupovat při nákupu psů a koček. Informace poslali také inzertním serverům, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Mezi základní pravidla patří například to, že by se měl zájemce o zvíře jet podívat do chovu a nikdy by neměl přebírat zvířata na odpočívadlech u silnici nebo na parkovištích. Zájemci o domácího mazlíčka tak můžou nahrávat tzv. množírnám zvířat. Mluvčí serveru Seznamu iniciativu ocenila, web ale už své rady pro zájemce o zvířata má od loňska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kočky
doporučujeme

"Nová rubrika obsahuje doporučení formou otázek a odpovědí, která by měla snížit riziko, že si potenciální nakupující pořídí zvíře z nevhodných podmínek chovu či naletí podvodníkovi," uvedli veterináři.

Lidé by podle nich měli být obezřetní, například pokud se chovatelé nezajímají o to, do jaké rodiny zvíře zamíří. Zvíře by také neměli kupovat v případě, že je ve špatném zdravotním stavu. "Pokud zde bude dostatečná poptávka po levných štěňatech bez ohledu na původ a chov v nevhodných podmínkách, sebepřísnější represe existenci množíren nezabrání," upozornil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterináři obeslali s informace také inzertní servery. Například k Sbazar.cz, kam byly informace zaslané, se ještě nedostaly. "My už doporučení a rady, na co si dávat pozor při nákupu zvířete na internetu, na Sbazar.cz máme, a to konkrétně v nápovědě. Na jejím znění jsme spolupracovali s neziskovou organizací Hlas zvířat," řekla ČTK Aneta Kapuciánová, mluvčí Seznamu, kam Sbazar patří. Rady začal web zveřejňovat už loni. "Myslím, že je potřeba uživatele edukovat neustále, takže fakt, že SVS aktuálně rozesílá doporučení, vnímáme pozitivně. Bohužel se stále jedná o neblahý trend, který se cyklicky vrací," dodala.

Sněmovna na začátku března odsouhlasila, že tresty za týrání zvířat a za provozování takzvaných množíren, tedy chovů určených především pro zisk, budou přísnější. Za týrání bude hrozit místo pěti až šest let vězení. Za chov zvířat v nevhodných podmínkách ohrožujících jejich život budou moci soudy ukládat v krajním případě až desetileté vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensko bez omezení. Babiš a Matovič otevřeli hranice

03.06.2020 14:28 Aktualizováno Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Česko se na zádušní mši loučilo s Evou Pilarovou

03.06.2020 14:18 Tři stovky lidí se dnes přišly do zcela zaplněné baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově…

Přes 83 procent Čechů ocenilo během krize informace z médií

03.06.2020 13:35 Většina Čechů ocenila rozsah informací, které během koronavirové krize poskytovaly tuzemská média,…

Volný pohyb mezi Českem a Slovenskem se obnoví o půlnoci

03.06.2020 12:08 Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy