Bezdomovectví v Česku: Jak prožívají zimu lidé bez domova?

Od listopadu do března mohou lidé bez domova přečkat noc v nočních krizových centrech, noclehárnách nebo v azylových zařízeních. Lidé bez domova jich častokrát v zimě nevyužívají kvůli tomu, že si tam se sebou nemohou vzít psa. Magistrát města Brna (MMB) prostřednictvím Odboru sociální péče umístí v předvánočním týdnu do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců.

Bezdomovec, ilustrační fotografie

Noční krizová centra mají omezení pro přijetí lidi bez domova. „Bereme lidi bez domova, kteří nejsou pod vlivem alkoholu. Novinkou je, že mohou přijít i lidé s pejskem.,“ uvedl tiskový mluvčí Magistrátu města Brno, Filip Poňuchálek. Dvě psí boudy budou umístěny v Městském středisku krizové sociální pomoci pro osoby v extrémní sociální tísni. Azylový dům pro lidi bez domova bude mít k dispozici dvě a jedna bouda bude k využití na některém z míst, která bezdomovci neopustí ani ve velkých mrazech.

Z průzkumu z loňského roku vyplývá, že na území Brna žije 1657 lidí bez domova. Přestože se počet lidí bez domova stále zvyšuje, děje se tak pomaleji než v období 2010–2014. Počet lidí, kteří žijí venku, je v průběhu let stabilní. „Kapacity nocleháren jsou i ze zkušeností z minulých let dostačující. Různý druh pomoci je poskytován stovkám lidí. Převažují spíše muži, vzhledem k jejich většímu zastoupení v této skupině obyvatel, uvedl Poňuchálek pro server EuroZprávy.cz. Zjištěná čísla potvrzují růst tzv. ženského bezdomovství, v roce 2018 jich bylo na ulici přes 30 %. Změna je i ve věkové struktuře lidí bez domova, průměrný věk se zvyšuje.

Roste počet lidí, kteří využívají pomoc a sociální služby. „S těmito lidmi systematicky pracují sociální kurátoři Odboru sociální péče Magistrátu města Brna. Co se týče aktuálního zimního období, tak mohou lidé bez domova přečkat noc v nočních krizových centrech, noclehárnách nebo v azylových zařízeních. Jedná se o městem koordinovaný a financovaný systém nouzového přečkání noci,“ řekl Poňuchálek.

Vedle Odboru sociální péče MMB a Centra sociálních služeb zajišťují příležitosti azylového bydlení ještě Armáda spásy a Diecézní charita Brno. Poňuchálek uvedl, že se jedná o 363 lůžek. „K tomu je třeba přidat kapacitu nočních krizových center, ve kterých klient může zadarmo přečkat noc v suchu a teple, ale bez nároku na lůžko.“

Je tu i snaha o návrat lidí do běžného života. „V letošním roce se město přihlásilo do dvou výzev ministerstva, v rámci nichž poskytne celkem 70 bytů lidem v bytové nouzi nejen bezdomovcům-jednotlivcům, ale také rodinám, seniorům,“ vysvětlil Poňuchálek.

Na řešení bezdomovectví putuje z brněnského rozpočtu ročně kolem 20–22 milionů korun. “Zahrnuje to provoz nocleháren, příspěvky pro neziskový sektor, příspěvkové organizace, mzdy sociálních pracovníků, kurátorů apod. V této částce nejsou započítány investiční projekty, když se například staví nějaké zařízení,“ uvedl Poňuchálek pro server EuroZprávy.cz.

Nevhodné chování bezdomovců na veřejnosti má v rukách městská policie. „Co se týče pití alkoholu na veřejnosti, to je ošetřeno obecně závaznou vyhláškou. Při jejím porušování zasahují strážníci městské policie. To platí i v situacích, kdy se lidé chovají na veřejnosti nevhodně,“ dodal mluvčí.

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Pandemické období se negativně podepsalo na vztazích, naznačuje studie

27.07.2021 10:55 Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní…

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Související:

Právě se děje