"Je to jako Mnichov 1938." Kurdové v Praze demonstrovali proti Erdoganovi, nadávali na USA

Asi šest desítek v Česku žijících Kurdů a jejich sympatizantů dnes před velvyslanectvím Spojených států v Praze protestovalo proti turecké ofenzivě v severní Sýrii. České ústavní činitele vyzvali, aby učinili vše pro zastavení tureckého útoku.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Předseda Kurdského občanského sdružení v ČR a zároveň svolavatel demonstrace Rašíd Chalíl ČTK řekl, proč se akce uskutečnila před americkou ambasádou. "USA nám zasadily dýku do zad. Stažení jejich vojsk ze severní Sýrie je zbabělé. Těžce neseme vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dal naroveň 11.000 mrtvých Kurdů v boji proti Islámskému státu k americké miliardové pomoci v podobě vojenského materiálu," řekl Chalíl.

Premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana demonstranti vyzvali, aby učinili všechno možné k zastavení turecké agrese. Nynější postup mocností s ohledem na tureckou invazi do sousední Sýrie Chalíl připodobnil k mnichovské konferenci v roce 1938.

Účastníci poklidné demonstrace vyvěsili kurdské vlajky i transparenty s nápisy "Zastavme turecký teror" či "Ať žije Kurdistán". Tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana skandováním nazývali teroristou.

Naposledy se Kurdové na protiturecké demonstraci sešli v sobotu na Václavském náměstí. Proti postupu Turecka v severní Sýrii se o víkendu demonstrovalo také v řadě dalších evropských měst. Nejmasovější protest zažila Paříž, kde se podle odhadů sešlo na 20.000 Kurdů a jejich podporovatelů. Manifestace se uskutečnily také v Británii, Německu, Rakousku či Řecku.

Invazi do severovýchodní Sýrie zahájilo Turecko ve středu. Ankara tvrdí, že cílem její operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Ofenzivě předcházelo prohlášení amerického prezidenta Trumpa o stažení vojáků ze severní Sýrie, kteří se tam po boku Kurdů podíleli na vyčerpávajících bojích proti Islámskému státu. Podle kritiků Trump tímto krokem dal Erdoganovi de facto zelené světlo pro zásah v Sýrii.

Zahájení tureckých vojenských operací v Sýrii bude zásadním tématem dnešního jednání ministrů zahraničí států Evropské unie v Lucemburku. Unijní země dávají najevo rozhořčení a některé hovoří o možném zavedení sankcí vůči Ankaře. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si kvůli turecké vojenské operaci v Sýrii předvolal tureckého velvyslance.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti po několika dnech ukončili blokádu Karolina

18.11.2019 21:01 Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes…

Útok na romské děti v Lipníku? Začal soud, obžalovaní manželé vinu odmítli

18.11.2019 16:53 Aktualizováno Přerovský soud dnes otevřel případ letošního napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v…

Nejvyšší soud řeší kauzu OKD. Zeman podal dovolání v neprospěch obviněných

18.11.2019 16:50 Nejvyšší soud začal přezkoumávat zprošťující verdikt nad třemi muži obžalovanými v souvislosti s…

Neoficiální novoroční ohňostroj v Praze? Má uctít Gotta, výběr peněz vázne

18.11.2019 16:16 Aktualizováno Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama