ROZHOVOR: Jak se žije v uzavřeném městě? Podnikatel pro EZ z centra karantény

ROZHOVOR - Největší panika už pominula. Obyvatelé Uničova, který je stejně jako dalších 20 měst i obcí na Olomoucku hermeticky uzavřené od pondělního rána kvůli výskytu nákazy nového typu koronaviru COVID-19, si již na karanténu pomalu zvykají. „Přesto je pro všechny nastalá situace psychicky náročná. Město je vylidněné, omezený je i výrobní proces ve firmách,“ líčí své pocity pro web EuroZprávy.cz Pavel Nezval, zdejší podnikatel.

Uničov, autor: Evahlozl

Nezval je rovněž členem výkonného výboru Fotbalové asociace ČR, v němž má funkci předsedy Řídící komise pro Moravu. Karanténa na Olomoucku platí pro přístích 14 dní a dotýká se 24 tisíc občanů.

Pane inženýre Nezvale, do současné situace lidi na Olomoucku údajně dostali spoluobčané, kteří po návratu ze zimní dovolené v Itálii nerespektovali nařízenou izolaci a po okolí tak rozšířili nákazu koronaviru. Podle prvotních zpráv v Uničově onemocnělo infekcí 18 pacientů. Máte na vrátivší se rekreanty z Itálie vztek?

Zatím nikdo neprokázal, že by se tito lidé po návratu z Itálie chovali nezodpovědně. Ano, i já jsem z médií zaznamenal, že měli chodit do hospod s kamarády na pivo nebo na masáže, ale osobně bych řekl, že jsou to nepravdivé informace. Co vím já, tak se naopak k situaci postavili férově. Jakmile se jim udělalo špatně, kontaktovali zdravotníky. Když neznáme podrobnosti, tak nekritizujme a neodsuzujme ostatní.

To zní rozumně. Ovšem například Policie České republiky oficiálně sdělila, že zaznamenala případy, kdy se lidé z uzavřených zón chtěli tajně dostat ven. Co této zprávě říkáte?

Jestli je to pravda, tak se ti jedinci chovali vrcholně nezodpovědně. Osobně ale neznám nikoho, kdo by se tajně plížil polními či lesními cestami, aby se dostal za hranice měst a obcí, v nichž je nařízená karanténa. Na druhou stranu v některých naléhavých případech by měli policisté lidi z těchto zón pustit, a to když potřebují nutně do nemocnice v Olomouci.

Občané České republiky nyní během pandemie koronaviru běžně čtou či ve zprávách slyší, že je někdo v karanténě a už se nad tím příliš nepozastavují. Vy se právě v ní nacházíte, co pro vás a další spoluobčany znamená?

Není to nic příjemného, zvláště pro lidi, co jsou zvyklí žít a pracovat aktivně. Máte totiž omezený pohyb, nesmíte opustit hranice města. Je to psychicky náročné a ani pohled na vylidněný Uničov, který připomíná město duchů, nikomu na dobré náladě nepřidá. Nikdo se nikde neshlukuje. Zablokované jsou sjezdy z dálnice do postižených měst a obcí, v okolí nestaví ani vlaky. Je to zvláštní pocit, ale dá se to zvládnout, jsou horší věci.

Město Uničov s 11 tisíci obyvateli je středem tak velké pozornosti snad poprvé od doby, kdy se zde v roce 1770 sešel římský císař Josef II. s pruským králem Fridrichem II. Velikým. Jsou proto nějaká specifická nařízení, která občané musejí dodržovat a řídit se jimi?

V první řadě všichni maximálně dodržují opatření vydané Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci, a to aby lidé užívají roušky, respirátory, šátky či šály. Například do zdejšího Tesca vás bez těchto ochranných prostředků vůbec nepustí si nakoupit. A já si myslím, že je to tak správné, aby se pandemie nešířila dále.

TRABLE FIREM: VÝROBNÍ PROCES TÉMĚŘ STOJÍ

Když zmiňujete nakupování, musím se zeptat, jak funguje zásobování města? V pondělí se tvořily velké fronty před lékárnou, už opadly?

Co se týče vaší zmínky o pondělních frontách před lékárnou, tak ty byly způsobeny tím, že ve městě byla otevřena jediná, protože ostatní, například síť Dr. Maxe byla zavřená, neboť jejich zaměstnanci jsou přespolní a do města se po vyhlášení karantény nemohli dostat. Jinak zásobování potravin funguje v Uničově plynule.

Právě pondělní situace v jediné otevřené lékárně v Uničově, kde tamní personál nebyl při prodeji téměř vybaven respirátory či rouškami, rozpoutala kritiku České lélárnické komory, která z absence ochranných prostředků viní stát a jeho chování označila za nehorázné. Co říkáte tomu, že v karanténě prodávající neměli možnost se chránit?

Nezlobte se, ale mně nepřísluší hodnotit tento stav, nebo někoho kritizovat. To si musí vyřešit kompetentní úřady mezi sebou.

Rodiny nyní v uzavřených zónách kvůli nařízené karanténě spolu tráví nezvyklé množství času. Nemůže to způsobit v mnoha domácnostech takzvanou ponorku, tedy, že by si vzájemně lezli na nervy?

Mnohem horší než zmíněná ponorka je, jak zabavit v rodinách děti, které už předtím nemohly do školy a nyní už nemohou téměř nikam, o sportu ani nemluvě. Vím, že Česká televize zřídila pro školáky jakési doučování s názvem UčíTelka, vzdělávací pořady do svého vysílání zahrnul i Český rozhlas, ale co si budeme povídat, děti v této situaci jen těžko donutíte, aby se učily. Všichni jsme byli malí, a tak moc dobře víme, jak to s námi měli rodiče těžké, když jsme neměli program a nudili jsme se.

Je jasné, že v první řadě jde o ochranu zdraví. Přesto je asi na místě otázka, jak karanténa ekonomicky ovlivňuje vaše podnikání a zda se vaší firmě vůbec pracuje?

Ano, provoz jsme neutlumili, ale je hodně omezený, protože řada přespolních zaměstnanců se už v pondělí ráno k nám nedostali. Pracovní dobu máme od půl šesté ráno a všechny pracovníky mimo Uničova zastavili policisté už v před pátou hodinou ranní před hranicí města. Proto náš výrobní proces je hodně omezený a limitovaný. Hodně záležitostí nám ale stojí a nemůžeme s nimi nyní pohnout.

Práce se vám jistě hromadí i jako členu výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky, v níž máte funkci předsedy Řídící komise pro Moravu. Myslíte si, že se na začátku dubna už zúčastníte jednání výkonného výboru?

Rád bych, ale to nezáleží na mě, jestli se zasedání zúčastním. Pokud mně to Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci povolí a nenastane nějaká komplikace, třeba v podobě prodloužení karantény, přijedu. Jinak kompletně stojí i celý fotbal. Soutěže mládežníků jsme kvůli pandemii definitivně odpískali, co se týče vrcholového fotbalu, tak nejvyšší soutěž je zatím přerušena. Těžko říci, zda se dohraje.

21 měst a obcí na Olomoucku se ocitlo v izolaci:

Uničov, Červenka, Litovel, Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Česko patří mezi země s největším růstem hodinové minimální mzdy od roku…

28.09.2021 12:15 Česká republika obsadila v hodnocení zemí s nejvyšším růstem minimální mzdy od roku 2010 pátou…

Národní sportovní agentura zahájí novou kontrolu Mynářových dotací

28.09.2021 10:00 Národní sportovní agentura zahájí nové šetření dotací hradního kancléře Vratislava Mynáře. Jde o…

V Česku žije přes 700 stoletých lidí. V naprosté většině jde o ženy

28.09.2021 08:04 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala v červnu 713 stoletých a starších lidí - 603…

Zabaveno ANO-FERTEM. Milion chvilek vylepil na protest proti Babišovi…

27.09.2021 10:11 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidem se zjednodušil návrat do Česka z Francie, Španělska či Nizozemska

27.09.2021 09:26 Ode dneška se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska,…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 21:49 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahovali v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě vybuchnul plyn. ČTK to…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Související:

Právě se děje

reklama