Zlatý hlas z Prahy, říkali mu Němci. Za co jim Karel Gott vděčí?

Hudební publicista Jiří Černý znal Karla Gotta velmi dobře. Jeho kariéru sledoval celý život. Na vlnách Českého rozhlasu, že image mu udělali Němci.

Za jeho image stojí německé hudební nakladatelství Polydor Records. „Oni s ním chytře podepsali smlouvu, protože v něm, na rozdíl od některých československých odborníků ten velký talent viděli. Zároveň mu vymysleli image, přestože v té době ve své kapele zpíval spíš rockovou hudbu, které se nechtěl jen tak vzdát. Pak se zaposlouchal do soulového zpěváka Joe Cockera a přál si, aby mu takové album vydali.“

V hudební nakladatelství Polydor mu takové album připravili, ale upozornili ho, že se to nebude prodávat a samozřejmě měli pravdu. „Od té doby už neudělal krok stranou. Neprosazoval svou vůli a řídil se průzkumem trhu, který firma udělala,“ řekl Černý pro pořad Interview Plus.

Pro Karla Gotta byly 80. léta vrcholem jeho kariéry. „Pokud jde o 80. léta, tam byl asi nejvýznamnější prodej desek. Ale osobně si myslím, že už mu trošku, a nebylo to moc patrné, docházely síly a pokračovalo to v 90. letech,“ vyjádřil se Černý.

Mezníkem v jeho kariéře bylo album operních belcantových árií. „Tam se mu stalo, co nikdy dřív, že v některých výškách jakoby škrtil hlas. On ale byl známý svým tenorovým H, které dával suverénně a plným hlasem. Já se ho pak ptal, proč si to nesnížil? A on na to odpověděl, že to přece nejde. Byl profesionál. Věděl, že operní árie se mají zpívat v tóninách, ve kterých byly napsány,“dodal Černý.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott státní pohřeb Německo smrt Jiří Černý

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 10 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy