Zlatý hlas z Prahy, říkali mu Němci. Za co jim Karel Gott vděčí?

Hudební publicista Jiří Černý znal Karla Gotta velmi dobře. Jeho kariéru sledoval celý život. Na vlnách Českého rozhlasu, že image mu udělali Němci.

Karel Gott
doporučujeme

Za jeho image stojí německé hudební nakladatelství Polydor Records. „Oni s ním chytře podepsali smlouvu, protože v něm, na rozdíl od některých československých odborníků ten velký talent viděli. Zároveň mu vymysleli image, přestože v té době ve své kapele zpíval spíš rockovou hudbu, které se nechtěl jen tak vzdát. Pak se zaposlouchal do soulového zpěváka Joe Cockera a přál si, aby mu takové album vydali.“

V hudební nakladatelství Polydor mu takové album připravili, ale upozornili ho, že se to nebude prodávat a samozřejmě měli pravdu. „Od té doby už neudělal krok stranou. Neprosazoval svou vůli a řídil se průzkumem trhu, který firma udělala,“ řekl Černý pro pořad Interview Plus.

Pro Karla Gotta byly 80. léta vrcholem jeho kariéry. „Pokud jde o 80. léta, tam byl asi nejvýznamnější prodej desek. Ale osobně si myslím, že už mu trošku, a nebylo to moc patrné, docházely síly a pokračovalo to v 90. letech,“ vyjádřil se Černý.

Mezníkem v jeho kariéře bylo album operních belcantových árií. „Tam se mu stalo, co nikdy dřív, že v některých výškách jakoby škrtil hlas. On ale byl známý svým tenorovým H, které dával suverénně a plným hlasem. Já se ho pak ptal, proč si to nesnížil? A on na to odpověděl, že to přece nejde. Byl profesionál. Věděl, že operní árie se mají zpívat v tóninách, ve kterých byly napsány,“dodal Černý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama