Jsem připravený se okamžitě sbalit a vyrazit do války. Možná své kamarády už neuvidím, říká ukrajinský taxikář

Několik nocí probděl u puštěné televizní obrazovky, z níž viděl válečnou apokalypsu. Rozrušením nebyl schopen pracovat, jak jej ruská invaze v jeho rodné zemi zasáhla. Ukrajinský taxikář Vasyl Vorokhta jezdící v Praze dnes odpoledne opět nesedne do svého vozu, ale zamíří na velvyslanectví, aby se případně zapojil do obrany státu, i když povolávací rozkaz nedostal. „Před lety jsem byl z armády propuštěn, protože jsem utrpěl těžký úraz páteře a trpím velkými bolestmi zad. Ani zdravotní indispozice mně ale nezabrání, abych šel bojovat, pokud mě doma bude zapotřebí. Jsem připraven se okamžitě sbalit, vrátit firmě vůz a vyrazit do války,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz téměř třiačtyřicetiletý řidič Vasyl Vorokhta, jehož přítelkyni v Oleksandriji dochází potraviny i léky.

Neustále sleduje displej svého mobilního telefonu, zda mu nevolá matka anebo jeho přítelkyně, které zůstaly na Ukrajině okupované Ruskou federací. „Maminka není zatím v takovém nebezpečí, protože žije v Užhorodu u slovenských hranic a na západní Ukrajině je doposud klid, ale nikdy nevíte, jak se situace vyvine,“ bojí se taxikář Vasyl Vorokhta.

Větší strach má o svoji lásku, která žije v Oleksandriji na střední Ukrajině. „Když jsem s ní naposledy mluvil, tak se se svými dětmi schovávala v úkrytech. Přítomný stres nedělá dobře jejímu nemocnému srdci. Navíc se jí tenčí zásoby potravin i léků. Takové zprávy se neposlouchají dobře. Poprvé v životě přiznávám, že mám strach,“ říká hlasem, v němž jsou znát emoce. Myslí i na své známé, které má v Kyjevě. „Mnohé ženy a děti už stihly odejít do bezpečí a chlapi šli bojovat. Možná už všechny své kamarády neuvidím.“

Maminka pomáhá uprchlíkům u slovenských hranic

Často přemáhá pláč a někdy dlouho hledá slova, aby vystihl realitu, s jakou se jeho krajané potýkají. Je na ně hrdý, jak vzdorují ruské agresi. „Myslím si ale, že stejně by se zachoval každý národ, který by byl napadený. Ukrajinci jsou ale opravdu hrdí lidé, kteří se jen tak neskloní. Jsem přesvědčený, že ani Rusové nepočítali s tak statečným vzdorem,“ vypráví muž, který v České republice žije od roku 1997.

Pyšný je i na svoji maminku v Užhorodu, která za první republiky patřila bývalému Československu. Město na tehdejší Podkarpatské Rusi, které zatím nemusí odolávat na západě země válečným zvěrstvům, doslova zachvátila solidarita. „Maminka opustila domov, aby se s přáteli v tamní škole starala o uprchlíky. Než se dostanou přes hranice, musejí se zklidnit, odpočinout si, najíst se a prospat se. Lidé se také zde sjednotili a o uprchlíky se dojemně starají. Poskytují jim i psychologickou pomoc.“

Sám byl o víkendu připraven konkrétně pomoci. „Volal mně bratranec, který žije v Německu, že potřebují nutně převést k hranicím na Ukrajinu krabice s humanitárními věcmi. Záhy mě však znovu kontaktoval, že sehnali jiného šoféra, protože pomoc opravdu chvátala a než bych pro ni dojel, ztratili bychom dost času.“ Automechanik stále hledá možnosti, jak milovanou zemi podpořit. I když kvůli vážnému zranění páteře, které mu způsobuje silné bolesti zad, neobdržel povolávací rozkaz, zamíří dnes odpoledne na ukrajinskou ambasádu. „Ani zdravotní indispozice, kvůli níž jsem byl propuštěný z armády, mně ale nezabrání, abych šel bojovat, pokud mě doma bude zapotřebí. Jsem připraven se okamžitě sbalit, vrátit firmě vůz a vyrazit do války.“ Jestli by o něj nebyl zájem, chce se zajímat o možnost rozvážet potřebnou krev k hranicím, odkud by cestou zpět nabral utečence.

Živnostník vůbec neví, jaká jej čeká budoucnost. „Tři dny jsem nesedl za volant a nevydělával. Odvody i splacení leasingu však nepočkají. Navíc po covidové pandemii, kdy byli všichni zavřeni doma v karanténě a nebylo koho vozit, jsme všichni šoféři v dluhu,“ praví muž, který má statut OSVČ už od roku 2004. Absolvent gymnázia se běžnými starostmi odmítá zatěžovat. „Nyní není vhodná doba myslet na sebe a své potíže, když naši lidé i děti umírají,“ hlesne a kapesníkem si otře vlhké oči.

Po vypuknutí okupace se zhroutil a nespal

Když se dozvěděl, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil okupaci Ukrajiny, zhroutil se a nemohl ani na chvilku usnout. „Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat. Začal jsem se třást a měl strach o blízké.“ Po zjištění, že jsou v pořádku, strávil několik nocí a dní u televize, z níž se valila apokalypsa. „Obrazovku jsem měl neustále puštěnou a sledoval v ní válečné zpravodajství.“ Vasyl nepropadá hysterii, neuslyšíte od něj nadávat na obyčejné Rusy. „Vždyť někteří ruští vojáci ani nevěděli, kam jedou a co mají na Ukrajině dělat.“ Snaží se mít nadhled. „Víte, vždycky se v dějinách lidstva válčilo a lidský život neměl cenu. V politice jde jen o moc a peníze, ale nyní Putinovo počínaní v civilizovaném světě překročilo všechny únosné meze,“ konstatuje odhodlaně.

Pokud by ale z pražského Letiště Václava Havla, kde čeká na klienty, vezl Rusy, nevymezoval by se proti nim, nehádal by se s nimi. „Nikdy nehledím na národnost lidí, ale na jejich názory. Myslím si, že mnoho obyčejných Rusů válku na Ukrajině odsuzuje. Kdo je normální, nemůže přece podporovat vraždění obyčejných lidí.“ Náhle se Vasyl Vorokhta rozloučí a začne se připravovat na cestu na ukrajinské velvyslanectví. Netuší, zda nakonec neskončí na frontě, anebo bude pomáhat z Prahy. Než pevně návštěvě stiskne ruku, ještě stihne říci: „Moc si vážíme vaší solidarity, Čechům jsme vděční a i díky vám nejsme na válku a útrapy sami. Děkujeme a držte nám palce. Sláva Ukrajině,“ řekne muž, který možná už za chvíli vezme zbraň do ruky, aby bránil svoji zemi proti ruskému agresorovi. Jsou chvíle, kdy se i chlapovi chce brečet a za slzy se nestydí...

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.
Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

Více souvisejících

Lidé Armáda Ukrajina Ukrajina válka na Ukrajině Taxi

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 7 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy