"K čertu s komunisty." Lidé demonstrovali před čínským velvyslanectvím v Praze

Několik desítek lidí dnes demonstrovalo před čínským velvyslanectvím v Praze, součástí protestu byla inscenace odsuzující Komunistickou stranu Číny. Demonstrace připomněla 31. výročí masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Akci uspořádal spolek Lidská práva bez hranic.

Ilustrační foto
doporučujeme

Před velvyslanectví v Pellého ulici dnes dorazilo asi 50 lidí, včetně cizinců. Většina z nich si přinesla transparenty. Na nich stálo například Stop mučení, K čertu s KS (Komunistickou stranou) Číny, Ať v Číně zavládne nebeský klid, ale také COVID-19 či Stop odběrům orgánů vězňům svědomí. Některé transparenty také vyjadřovali podporu Hongkongu a příznivcům hnutí Falun Gong, kteří si pravidelně stěžují na pronásledování Pekingem.

Krátce po půl desáté začala před velvyslanectvím inscenace odsuzující Komunistickou stranu Číny. Herečka Andrea Černá zastupovala poškozené čínskými komunisty - zabité na náměstí Nebeského klidu, ale i oběti hladomoru vyvolaného politikou Velkého skoku na přelomu 50. a 60. let. Jako další zločiny pak uvedla útlak Ujgurů v provincii Sin-ťiang, perzekvování hnutí Falun Gong či zatajování údajů ohledně epidemie covid-19.

David Steigerwald v roli obhájce komunistů Černé oponoval. Soudkyně Klára Cibulková byla při vynášení verdiktu nad komunistickou stranou odvedena do karantény, aby o ní "bylo postaráno". Steigerwald však nakonec prodělal nečekanou proměnu a otočil se ke komunistické straně zády.

Veronika Sunová ze spolku Lidská práva bez hranic ČTK řekla, že protest má upozornit na nebezpečí rostoucího vlivu čínské komunistické strany. Dodala, že zločiny komunismu stále čekají na svůj mezinárodní soud a představení ho symbolicky započalo. Upozornila také na petici, kterou spolek spustil v první polovině května. Její signatáři se distancují od Komunistické strany Číny a požadují po české vládě a parlamentu, aby se proti ní vymezily.

Brutální zásah čínské armády proti demonstrujícím studentům na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) si podle odhadů vyžádal stovky až tisíce lidských životů. V noci ze 3. na 4. června 1989 ukončil několik týdnů protestů, během nichž statisíce lidí manifestacemi i hladovkami volali po demokratizaci země. Přeživší demonstranti byli vystaveni represím, zatčeny byly tisíce lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celníci zadrželi u hranice se Slovenskem tři migranty

07.07.2020 16:02 Jihomoravští celníci zadrželi poblíž hranic se Slovenskem tři běžence, schovávali se v návěsu…

Policie zřejmě našla tělo vodáka, kterého v Moravě strhl proud vody

07.07.2020 15:47 Policie zřejmě našla tělo šestadvacetiletého muže, kterého 28. června u Moravičan na Šumpersku…

Je stát připraven na krizi? Problémy jsou s elektřinou, vodou i kojeneckou…

07.07.2020 14:35 Koronavirová krize ukázala, že státu obecně chybí zásoby, což se netýká pouze ochranných…

Opatření v případě epidemie: Češi nejvíc podporují měření teploty, ukázal…

07.07.2020 14:28 Z opatření proti šíření případné další pandemie podobné šíření nového koronaviru by největší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy