K vyřazení z evidence ÚP ze zdravotních důvodů bude třeba lékařský posudek

Vyřadit uchazeče z evidence úřadu práce ze zdravotních důvodů půjde po zásahu veřejného ochránce práv na základě lékařského posudku, nebude stačit jen lékařská zpráva. Kancelář veřejného ochránce práv to dnes uvedla na svém webu.

Úřad práce
doporučujeme

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se zabývala konkrétním případem, kdy úřad práce vyřadil muže z evidence uchazečů o zaměstnání právě na základě lékařské zprávy. Stěžovatel kvůli tomuto rozhodnutí přišel o příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení a ocitl se prakticky bez prostředků.

"Zákon sice umožňuje ukončit evidenci na úřadu práce z důvodu neschopnosti poskytovat součinnost při zprostředkování zaměstnání, takové rozhodnutí však musí být podepřeno lékařským posudkem, který takový krok odůvodní. V uvedeném případě se rozhodnutí úřadu práce opíralo pouze o lékařskou zprávu praktického lékaře," uvedla Šimůnková.

Ve zprávě lékař napsal, že muž není schopen dlouhodobě žádné práce. Na dotaz úřadu práce, zda je muž schopen součinnosti při hledání zaměstnání, lékař dopsal, že toho schopen není. Na základě této odpovědi pak úřad práce muže z evidence uchazečů o zaměstnání vyřadil. Takový postup však podle zástupkyně ombudsmana nelze považovat za zákonný.

"Muž však zároveň nebyl kvůli zdravotním obtížím ani uznán invalidním a vyřazením z evidence ztratil nárok na finanční podporu ze strany státu, která by mu zajistila alespoň částečně důstojnou existenci. Jak jsem dále v šetření zjistila, jednalo se o obvyklou praxi na úřadech práce," uvedla Šimůnková.

Na základě šetření byla podle ní ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí změněna příslušná metodika. "V budoucnu již nebude možné, aby byli uchazeči vyřazováni bez patřičného lékařského posudku, který má všechny náležitosti stanovené zákonem. Jsem velmi ráda, že se tuto praxi podařilo změnit, a věřím, že mnoha lidem ulehčí život," doplnila zástupkyně ombudsmana.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama