Kalamita po bouři Sabine trvá. Bez proudu jsou tisíce domácností

Kvůli vichřici zůstávalo dnes večer v Česku bez elektřiny asi 7500 odběrných míst. K 19:00 bylo v síti firmy ČEZ přibližně 4800 míst bez proudu a v síti E.ON k 18:00 zhruba 2700 míst. Kalamitní stav vyhlášený energetickou firmou E.ON trval už pouze v části jižních Čech. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ČEZ Soni Holingerové a mluvčí firmy E.ON Boženy Herodesové.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Obě firmy očekávají, že ještě během dnešního večera budou dodávky pro většinu odběratelů obnoveny. V pondělí byly dodávky proudu přerušeny i pro víc než 300.000 míst.

Dnes dopoledne bylo bez proudu přes 40.000 domácností a platil energetiky vyhlášený kalamitní stav v částech Plzeňského, Libereckého, Středočeského, Královéhradeckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje a Vysočiny. Během dne počet míst bez elektřiny klesl postupně do večera na méně než pětinu a ČEZ i E.ON odvolaly téměř všude kalamitní stavy.

Pouze v distribuční síti E.ON ještě po 18:00 zůstával kalamitní stav na Českokrumlovsku. Právě na jihu Čech bylo večer kolem 2700 míst bez elektřiny. Jinak evidoval E.ON podle mluvčí firmy už jen desítky domácností bez proudu na jižní Moravě a jednu domácnost, chatu, na Vysočině.

V síti ČEZ bylo k 19:00 bez proudu zhruba 4800 odběratelů. Z toho nejvíce míst připadalo na Středočeský kraj, a to 2300, řekla ČTK mluvčí firmy Holingerová.

ČEZ i E.ON předpokládají, že se jim ještě během dnešního večera podaří obnovit dodávky proudu pro většinu zbývajících odběrných míst bez elektřiny. Holingerová ale uvedla, že večer a ve středu se ještě mohou objevit nové poruchy, třeba v chatových osadách nebo u jednotlivých domů. "Škody v současné době sčítáme, předběžný odhad škod na distribučním zařízení je 25 milionů korun," doplnila.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a další vlna udeřila v pondělí odpoledne. Poryvy na řadě míst způsobily výpadky proudu a komplikovaly dopravu. Podle meteorologů dnes večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Moravy vyloučili koronavirus u dalších tří pacientů

27.02.2020 20:51 Aktualizováno Hygienici v Jihomoravském kraji za středu a dnešek vyloučili nákazu koronavirem u tří pacientů. ČTK…

Česko dál řeší koronavirus, nákaza se v zemi zatím nepotvrdila

27.02.2020 18:00 Kvůli šíření nového koronaviru se dnes poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise.…

Nákupní horečka v Ústí. Lidé ve velkém kupují trvanlivé potraviny

27.02.2020 17:44 V některých obchodech v Ústí nad Labem lidé ve velkém nakupují trvanlivé potraviny a balené vody.…

Karanténa desetiny pracujících Čechů by stát přišla na 23,5 miliardy

27.02.2020 17:29 Dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce přibližně desetiny ekonomicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama