Kalamita po bouři Sabine trvá. Bez proudu jsou tisíce domácností

Kvůli vichřici zůstávalo dnes večer v Česku bez elektřiny asi 7500 odběrných míst. K 19:00 bylo v síti firmy ČEZ přibližně 4800 míst bez proudu a v síti E.ON k 18:00 zhruba 2700 míst. Kalamitní stav vyhlášený energetickou firmou E.ON trval už pouze v části jižních Čech. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ČEZ Soni Holingerové a mluvčí firmy E.ON Boženy Herodesové.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obě firmy očekávají, že ještě během dnešního večera budou dodávky pro většinu odběratelů obnoveny. V pondělí byly dodávky proudu přerušeny i pro víc než 300.000 míst.

Dnes dopoledne bylo bez proudu přes 40.000 domácností a platil energetiky vyhlášený kalamitní stav v částech Plzeňského, Libereckého, Středočeského, Královéhradeckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje a Vysočiny. Během dne počet míst bez elektřiny klesl postupně do večera na méně než pětinu a ČEZ i E.ON odvolaly téměř všude kalamitní stavy.

Pouze v distribuční síti E.ON ještě po 18:00 zůstával kalamitní stav na Českokrumlovsku. Právě na jihu Čech bylo večer kolem 2700 míst bez elektřiny. Jinak evidoval E.ON podle mluvčí firmy už jen desítky domácností bez proudu na jižní Moravě a jednu domácnost, chatu, na Vysočině.

V síti ČEZ bylo k 19:00 bez proudu zhruba 4800 odběratelů. Z toho nejvíce míst připadalo na Středočeský kraj, a to 2300, řekla ČTK mluvčí firmy Holingerová.

ČEZ i E.ON předpokládají, že se jim ještě během dnešního večera podaří obnovit dodávky proudu pro většinu zbývajících odběrných míst bez elektřiny. Holingerová ale uvedla, že večer a ve středu se ještě mohou objevit nové poruchy, třeba v chatových osadách nebo u jednotlivých domů. "Škody v současné době sčítáme, předběžný odhad škod na distribučním zařízení je 25 milionů korun," doplnila.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí a další vlna udeřila v pondělí odpoledne. Poryvy na řadě míst způsobily výpadky proudu a komplikovaly dopravu. Podle meteorologů dnes večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Rozsvěcení vánočního stromu v centru Prahy bude online, je na něm 6 km…

23.11.2020 14:16 Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení…

Plýtvání potravinami má za problém 42 Čechů. Mnozí nevědí, co znamená …

23.11.2020 14:07 Plýtvání potravinami považuje za velký problém 42 procent lidí, proti loňsku jich mírně ubylo.…

Grygárek podal žalobu na Šlachtu. Kvůli tvrzením v jeho knize chce půl…

23.11.2020 13:06 Aktualizováno Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Libor Grygárek se bude u soudu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama