Kalouskův exnáměstek Zídek uspěl se stížností, Ústavní soud zrušil verdikt

Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil rozsudek nad bývalým náměstkem ministra financí Tomášem Zídkem. Původně dostal podmínku za objednání údajně nadbytečných právních posudků. Podle ústavních soudců přetrvávají pochybnosti o vině, justice řádně nevyhodnotila dobový kontext a některé důkazy, včetně výpovědi tehdejšího ministra Miroslava Kalouska (TOP 09), který podřízené nabádal k zadávání expertiz. Případem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo financí
doporučujeme

Podle zrušeného verdiktu Zídek zadal dva posudky skoro za 1,5 milionu korun, aby úřad zjistil, zda má uposlechnout starší verdikt Ústavního soudu a začít rušit povolení na výherní automaty. Kromě devítiměsíčního podmíněného trestu se zkušební dobou na 18 měsíců rozhodla justice původně také o úhradě způsobené škody a stotisícové pokutě.

V kauze šlo o starší nález ÚS z roku 2013, podle kterého mají obce právo na svém území regulovat hazard. V praxi to znamenalo, že ministerstvo mělo začít rušit povolení, která byla v rozporu s vyhláškami jednotlivých obcí. Posudky, které Zídek objednal, neřekly nic jiného, než že je potřeba respektovat ÚS, jehož nálezy jsou všeobecně závazné.

Podle ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka je však nezbytné zohlednit dobový kontext, například hrozbu arbitráží. Co se dnes jeví jasné, tehdy nebylo. "Situace vůbec nebyla černobílá," zdůraznil Šimíček. Zídek postupoval podle interních pravidel, neprokázalo se, že by by věděl o úplné nepotřebnosti analýz a neúčelnosti vynaložených prostředků.

Zídek se dnešního vyhlášení nálezu nezúčastnil. V minulosti se hájil tím, že na ministerstvu neměl dostatečnou personální kapacitu na vypracování analýz. Dříve také uvedl, že mu zpracování analýz doporučil Kalousek, mimo jiné kvůli kauze někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové kolem nákupu letounů Casa bez znaleckých posudků. Jako svědek Kalousek vypověděl, že nabádal podřízené k objednávání posudků, "nebo je někdo zavře".

V ústavní stížnosti poukazoval Zídek na to, že "bezezbytku vyhověl všem interním pravidlům pro zadávání zakázek onoho druhu, opatřil si nezbytné souhlasy ostatních pracovníků ministerstva a v neposlední řadě jednal z podnětu svého nadřízeného ministra".

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik je v Česku bezdomovců? Na ulicí žijí i děti, ukázalo sčítání

17.10.2019 17:10 Aktualizováno V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce…

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

17.10.2019 17:09 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus ve své středeční show promluvil o smrti Karla Gotta. Místo osobní vzpomínky ale…

Na střelnici v Třinci hořely pneumatiky, z areálu se valil hustý dým

17.10.2019 16:06 V areálu střelnice poblíž sídliště Borek v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes odpoledne vzplály…

Neštěstí v Berouně: Popelářský vůz srazil chodkyni, přišla o nohu

17.10.2019 15:47 Popelářský vůz dnes v centru Berouna srazil pětašedesátiletou chodkyni a těžce ji zranil. Vrtulník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama