Karanténa desetiny pracujících Čechů by stát přišla na 23,5 miliardy

Dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce přibližně desetiny ekonomicky aktivních obyvatel v ČR by stála 23,5 miliardy korun, tedy 0,4 procenta HDP. Vyplývá to z výpočtů Hospodářské komory. Podle ní by mohl nejvýraznější výpadek nastat zejména v Praze a Středočeském kraji. ČTK to sdělila hlavní analytička komory Karina Kubelková. V Česku nebyl dosud zaznamenán žádný případ nákazy novým typem koronaviru, která ve světě vzbuzuje obavy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejvyšší pravděpodobnost rozšíření karanténních opatření je podle Kubelkové v Praze, kde je vysoká koncentrace i pohyb cizinců, a ve Středočeském kraji, odkud mnoho obyvatel dojíždí do Prahy za prací. V těchto regionech by podle analytičky výpadek desetiny pracujících po dobu deseti pracovních dní (dvoutýdenní karanténa) znamenal čistou ztrátu 8,7 miliardy korun. "Jen v kraji hlavního města Praha by jeden takový pracovní den, kdy by každý desátý zaměstnanec nemohl pracovat, ať již kvůli nemoci, nebo podezření z ní, znamenal ztrátu 600 milionů korun," dodala.

Podle odhadů uvedených v Pandemickém plánu ČR, který počítá především s pandemií chřipky, by zasažení země pandemií znamenalo pokles tuzemského HDP o 1,5 až dvě procenta. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se podle plánu a takzvaného krizového zákona postupovalo i v případě, že by se rozšířila do ČR nákaza novým typem koronaviru pocházejícím z Číny.

Pokles ekonomiky v souvislosti s koronavirem předpovídá i ekonom a výkonný ředitel finanční skupiny Starteepo František Bostl, podle něj může koronavirus způsobit pokles české ekonomiky podobný situaci při propuknutí měnové krize v eurozóně v letech 2012 a 2013. Česko je totiž nejvíce ekonomicky závislé na Německu, Francii či Itálii, přičemž právě v těchto zemích se virus postupně rozšiřuje. Růst HDP ČR v letech 2012 až 2013 ochladl z meziročních plus 1,7 procenta v roce 2011 až na minus 2,2 procenta v roce 2012 a na minus 0,9 procenta v roce 2013.

O stanovení karantény u případů podezření z možné nákazy rozhoduje převážně hygienická stanice. Izolovaní musí v karanténě zůstávat 14 dní.

V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala o necelé dva měsíce později. V rámci Evropy je nejvíce nakažených v Itálii, kde úřady evidují 450 nemocných. Celosvětově je nakažených přes 82.000.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Týmy zajišťující chytrou karanténu zítra dorazí do krajů

08.04.2020 20:10 Týmy pro zajištění systému chytré karantény mají v krajích nastupovat ve čtvrtek. ČTK to dnes řekl…

Výdaje na pomoc OSVČ mohou být až 17,5 miliardy Kč, uvedlo ministerstvo

08.04.2020 17:28 Výdaje státního rozpočtu na vyplácení jednorázového příspěvku 25.000 korun osobám samostatně…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Web pomůže lidem, kteří se ocitli v nouzi kvůli koronaviru

08.04.2020 15:02 Lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli ve finanční nouzi, lze pomoci přes webovou aplikaci Wowee.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy