Karný senát potrestal soudce, muž kvůli němu zůstal 75 dní nezákonně ve vězení

Pražský soudce Petr Novák bude půl roku pobírat o pět procent nižší plat. Kvůli jeho opomenutí zůstal muž odsouzený za majetkovou trestnou činnost předloni na jaře 75 dní nezákonně ve vězení. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes akceptoval dohodu o vině a kárném opatření, kterou mezi sebou uzavřeli Novák a jeho nadřízený, předseda Obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček.

soudy
doporučujeme

Novákovo pochybení nastalo po obnově řízení. Trestní řád říká, že pokud někdo vykonává trest odnětí svobody a dojde k obnově, je nutné neprodleně rozhodnout o případné vazbě, což Novák neudělal. Na chybu se přišlo až v následujícím roce.

Soudce dnes pochybení uznal v plném rozsahu. Připomněl, že v jednací místnosti tehdy nebyl obžalovaný osobně přítomen, takže si neuvědomil, že je tou dobou ve výkonu trestu.

"Lidově řečeno mě to netrklo, když jsem ho neměl v jednací síni," řekl dnes soudu Novák. Až do začátku dalšího trestu odnětí svobody, tedy 75 dní, tak muž zůstával ve vězení bez zákonného podkladu.

Člověk, kterého se pochybení týkalo, je nyní na Pankráci, kde vykonává trest za jinou trestnou činnost. Ve hře je možnost zkrátit mu nynější trest o počet dní, které strávil za mřížemi bez zákonného podkladu. Byla by kvůli tomu nutná obnova řízení. "Snažím se odčinit škodlivý následek," řekl Novák, který se s podnětem obrátil na státní zastupitelství.

Podle předsedy kárného senátu Tomáše Langáška porušil Novák zaviněně povinnosti soudce a ohrozil důvěru v nezávislé rozhodování. Uložený postih je podle něj "na samé hranici toho, co už by bylo nutné považovat za nepřiměřeně mírné". K polehčujícím okolnostem patří Novákova sebereflexe. Soudce se dobrovolně vzdal funkce člena soudcovské rady a přistoupil na dohodu s nadřízeným, tedy musel uznat pochybení.

Kárný senát dnes kvůli opatřením proti šíření covidu-19 zasedal formou videokonference. Senát byl v Brně v jinak prázdné jednací místnosti. Ve vedlejší síni přenos sledovali novináři. Účastníci řízení byli v Praze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražští policisté pátrají po ženě, která trpí epilepsií

11.07.2020 15:57 Pražští policisté pátrají po třicetileté Haně Burdové, která trpí epilepsií a musí pravidelně…

Koronavirus v Jihlavě: Na radnici budou roušky povinné, město zvažuje…

11.07.2020 12:14 Jihlavský magistrát zavede od pondělí 13. července povinné nošení roušek při vstupu do budov úřadu.…

Opakované testy na covid-19 ve Vodňanské drůbeži jsou negativní

11.07.2020 11:52 Opakovaně negativní test na koronavirus má 104 zaměstnanců firmy Vodňanská drůbež z holdingu…

Na Kutnohorsko se vracejí roušky, omezeny jsou hromadné akce. V ČR je přes…

10.07.2020 20:10 Aktualizováno Kvůli ohnisku koronaviru v obci Církvice budou muset lidé na Kutnohorsku od půlnoci znovu nosit ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy