Katolíci se dali na podnikání. S luxusními hotely většinou narazila

Touha po rychlém a snadném výdělku se patrně nevyhýbá ani katolické církvi, která se v poslední době rozhodla začít podnikat. Na nedávné ambici prosadit se na poli luxusních hotelů však doslova zaplakala.

Církev

Ještě před vypuknutím epidemie koronaviru, konkrétně na podzim 2019, avizovali ekonomové a vedení diecéze, že se hotely dál provozovat nebudou a že se klerikálové raději vrhnou na stavbu nájemních bytů. 

Výši ztrát ze svých hotelů diecéze zatím nepublikovala. I tak je ale navýsost jasné, že jsou bolavé, covid-19 navíc tento problém ještě prohloubí, jelikož se na hotelnictví podepsal snad nejvíc. Stále není jasné, zda vůbec bude možné hotely v blížící se ekonomické krizi prodat, a když už, tak za kolik. 

"Hotelnictví se ale ukázalo jako velice problematické,“ přiznal nový generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík.

Prodej na roky

"Jednak proto, že jsme se velice často snažili hodnotné historické budovy přebudovat na hotely, což je nákladné a drahé. Navíc se ukázalo, že nemáme potřebné know-how, které dnes hoteliérství vyžaduje,“ konstatoval vikář s dodatkem, že se ekonomická rada arcidiecéze rozhodla prodat hotel v Mostově u Chebu, který církev před několika lety koupila a upravila.

„Provoz toho hotelu není úplně snadný, protože Mostov leží u Chebu a není jednoduché zde získávat klientelu. Proto jsme se rozhodli ho prodat,“ dodal. Hotel je dle dostupných údajů nabízen za několik desítek milionů, o což se už půl roku pokouší realitní firma Chateau, která ale není ve vztahu k novinářům příliš sdílná.

"Zatím stále hledáme kupce, několik zájemců existuje a v současnosti studují objekt,“ nechal se slyšet mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz. Samotný proces prodeje může být ale dlouhodobý. "Zámky se kupují spíše pro soukromé účely. Hotely na zámcích se těžce prodávaly před koronavirem, o to hůře se budou prodávat nyní,“ konstatoval makléř specializující se na památky.

Jak tomu bude například se čtyřhvězdičkovým hotelem Chateau Clara Futura v Dolních Březanech u Prahy, rovněž není známo. Ten příslušné arcibiskupství zrestituovalo ve zchátralém stavu. Samotná rekonstrukce jej vyšla na 250 milionů korun. Pak jej pronajalo, ale nájemce má problém se sháněním bohatých klientů.

"Na jaře jsme rozvázali spolupráci s provozovatelem. Přicházejí různé nabídky, teď budeme ale nějakou dobu přemýšlet o tom, jakou cestou se dále vydat,“ konstatoval Balík.

Arcibiskupství dále ještě také vlastní hotel Panský dům v Rožmitále pod Třemšínem, které slovy vikáře funguje bez problémů, a proto si ho diecéze také rozhodla ponechat. Současná vize ekonomů biskupství spočívá v investici do staveb a pronájmu bytů.

Za nevydaný majetek obdržují církve a náboženské společnosti dvě miliardy korun ročně. Čtyři pětiny obnosu, tedy 1,6 miliardy, dostává katolická církev. Ta většinu volných financí směřuje do finančních fondů a část do nemovitého majetku.

"Je to jednodušší a jistější než provozovat hotely, zvláště dnes v této krizi,“ objasnil ekonom České biskupské konference Karel Matysky, proč je výhodnější se zaměřit na nájemní bydlení.

"V plzeňské diecézi začali už za biskupa Radkovského investovat do nájemního bydlení – například i pro studenty – a teď v tom úspěšně pokračují," informoval o dobrých zkušenostech v oblasti investicí do bytů a ubytovacích zařízení ze strany plzeňského biskupství. Sám za sebe by biskupům radil nesázet jenom na jednu kartu a finanční prostředky raději směřovat do akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Jít do velkého projektu se rozhodla například královéhradecká diecéze, která jako společník investovala do multifunkčního karlínského domu v hodnotě 670 milionů korun, který by měl disponovat nejen byty, ale i obchody a kancelářemi.

Ztráta za pandemii: 220 milionů

Všechny investice biskupů se nicméně nesetkávají s úspěchem. Případ českobudějovického biskupství, které se rozhodlo podnikat v bankovnictví a realitách, a investovalo nejen do realitní firmy, nýbrž i podílu v kampeličce Artesa, vyvolal několik zásadních otázek. Velké vášně vzbudilo pořízení 9,5 % akcí největší české družstevní záložny.

Artesa je nechvalně proslulá uprchlým podnikatelem Františkem Savovem. O záložnu se dokonce zajímala i policie. I Matyska je na pochybách, zda lze hovořit o rozumné investici. "Investice do banky je individuální krok biskupa Kročila, který vyvolává mnoho otazníků,“ nechal se slyšet.

Že se pražskému arcibiskupství příliš ekonomicky nevede, připustil dokonce i kardinál Dominik Duka, který o tom srozuměl i ostatní kněží. 

"Nemohu zastírat, že ekonomická situace diecéze není optimální a je třeba reagovat na rychle se měnící okolnosti mající vliv na financování církve, jako je kůrovcová kalamita, pandemie koronaviru a další. Nebudu ani obhajovat některé ne příliš povedené investice několika posledních let, jež nepřinášejí takové výnosy, v jaké jsme doufali a o nichž jsem byl ujišťován,“ napsal.

Pokud jde o katolickou církev, zejména její pražskou, ostravskou a olomouckou diecézi, tak ta disponuje 130 000 hektary lesů a 30 000 hektary zemědělské půdy. Přebytky těžby vyvolané kůrovcem však měly za následek pokles od roku 2015. Jenom v předešlém roce se církevní lesy dostaly do červených čísel ve výši 1,2 miliardy. 

Doba pandemie covid-19 měla podle výpočtů české katolické církve za následek 220milionovou ztrátu. Do té je započítán i výpadek zisku z kostelních sbírek, jakož i výpovědi z pronájmu provozoven a bytů spravovaných církví, ztrát na vstupném do muzeí a provozování hotelů a restaurací.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 19:18 Hasiči dnes večer zasahují v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě pravděpodobně vybuchnul plyn…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Během pandemie vzrost počet dospívajících, kteří nadměrně používali…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Související:

Právě se děje

reklama