Kauza Beretta bobtná. Policie rozšířila obvinění o další skutek

Policisté rozšířili obvinění v takzvané kauze Beretta, která se týká údajného vynášení informací, o další skutek, uvedl dnes Ekonomický deník. Rozšíření se podle serveru týká někdejšího policisty Igor Gáboríka a celníka Pavla Šímy. Podle vyšetřovatelů Šíma pro Gáboríka lustroval majitele tří aut. Policisté podle webu obvinili dvojici minulý týden ze zneužití pravomoci úřední osoby, úplatkářství a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

policie

Ekonomický deník uvedl, že Gáborík v roce 2015 pracoval pro společnost Knauf. Manažera firmy údajně kontaktoval neznámý muž, který chtěl uplatnit údajnou reklamaci ve výši 70 milionů korun. Šíma se pak podle obvinění obrátil na operační důstojníky Celní správy, kteří prolustrovali tři vozidla. Gáborík Šímu podle policistů uplatil zapůjčením dodávky, převzal od něj prý také nezjištěnou částku. K informacím o lustracích se policie podle serveru dostala poté, co rozšifrovala přístup do e-mailu v zabaveném iPhonu a iPadu Gáboríka.

V kauze čelí obvinění kromě Gáboríka a Šímy také pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub a někdejší policista Vladimír Zmrhal. Podle kriminalistů Holub, Šíma a Máchová neoprávněně Gáboríkovi předávali informace, například z kauz Nemocnice Na Homolce nebo pražského dopravního podniku. Ten je prý pak poskytoval dál. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v polovině září na dotaz ČTK uvedla, že policejní orgán ve věci vyhodnocuje návrhy obviněných na doplnění dokazování.

Ekonomický deník dnes také uvedl, že některé z odposlechů v kauze mohou být nezákonné. Podle serveru totiž Bradáčová povolila sledování aut podezřelých, včetně nahrávání uvnitř auta a v jeho blízkosti. GPS sledování sice může podle webu povolit státní zástupce, u prostorového nahrávání by ale měl podle právních analýz rozhodovat soud.

Máchové byly předloni v květnu v souvislosti s prošetřováním kauzy odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek. Poté, co byla obviněna, ji tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán dočasně zprostil funkce.

Případ řeší protidrogová centrála, pod kterou přešel na základě rozhodnutí Bradáčové po reorganizaci policie. Předtím se jí totiž zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který byl v rámci policejní reformy sloučen s protikorupční policií. Podle některých kritiků k reorganizaci útvarů došlo právě kvůli této kauze. Kvůli sloučení odešel od policie ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta.

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního…

03.08.2021 12:01 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt…

Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

03.08.2021 11:58 Obce na Břeclavsku a Hodonínsku poničené červnovým tornádem budou při obnově zeleně na svém území…

Lidé při zbraňové amnestii odevzdali 3700 zbraní

02.08.2021 18:02 Aktualizováno Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si…

Odborníci budou v obcích postižených tornádem radit se stavbou nových domů

02.08.2021 11:22 Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)…

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Související:

Právě se děje