Kauza CzechInvest: Bývalý ředitel agentury Křížek byl opět zproštěn obžaloby

Obvodní soud pro Prahu 2 opět zprostil obžaloby bývalého ředitele státní agentury CzechInvest Miroslava Křížka, který je stíhán v souvislosti se zakázkou na provedení personálního auditu za více než dva miliony korun. Osvobodil i druhého obžalovaného Zdeňka Hurského, který audit vytvářel. Případem se zabýval už počtvrté. Vyplývá to z informací zveřejněných na justičním serveru InfoSoud.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Soud v případu rozhodl 22. prosince. Verdikt však není pravomocný, podle serveru se proti němu státní zástupce odvolal. Věc tak bude znovu přezkoumávat pražský městský soud. Křížek je obžalován z podvodu, podle žalobců audit neuskutečnil. Muž vinu od počátku odmítá.

Policie případ vyšetřovala od srpna 2012, kdy prohledávala kanceláře agentury v Praze. Detektivové tehdy personální audit nenašli, a tak usoudili, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek podle spisu audit objednal u svého známého Zdeňka Hurského, který se však takovým poradenstvím nezabývá. Státní zastupitelství obžalovalo oba muže z podvodu, za který jim hrozí až osmileté vězení.

Obvodní soud nejprve v Křížka i Hurského v roce 2015 osvobodil. Poté, co rozsudek zrušil odvolací senát, je potrestal podmíněným trestem - Křížka za porušení jeho povinností a Hurského za spolupodílnictví. Ani tento verdikt se však odvolacímu pražskému městskému soudu nelíbil. Obvodní soud podle rozhodnutí nesprávně posoudil právní kvalifikaci kauzy. Chyby podle nadřízeného soudu byly i ve zdůvodnění rozsudku, které částečně vycházelo ze spekulací.

Potřetí dospěl k předseda trestního senátu obvodního soudu Milan Rossi k závěru, že se skutek popsaný v obžalobě neprokázal. Agenturu, která po mužích požadovala více než dvoumilionovou náhradu škody, odkázal na civilní řízení. Verdikt odvolací soud opět nepřijal.

Křížka do čela CzechInvestu jmenoval v září 2010 tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Křížek stál v čele agentury do srpna 2012, kdy byl odvolán ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce. CzechInvest má na starosti podporu zahraničních investorů v Česku či pomoc českým firmám při hledání partnerů v cizině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Půjčovny lyží nadále fungují. Navzdory zavřeným areálům a obchodům

16.01.2021 08:42 Ačkoliv jsou lyžařská střediska v Česku kvůli vládním protiepidemickým opatřením mimo provoz,…

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 08:12 ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

15.01.2021 22:05 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

V Jeseníkách zemřel pod lavinou skialpinista

15.01.2021 18:25 Aktualizováno V Jeseníkách dnes zemřel jednatřicetiletý skialpinista, kterého zasypala v lavinovém katastru ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama