Kauza Key Investments: Dva manažeři mají jít do vězení, hned se odvolali

V kauze investiční společnosti Key Investments (KI) dnes soud potrestal manažery Daniela Brzkovského a Kláru Fenstererovou pěti a čtyřmi lety vězení. Muži také uložil maximální, tedy desetiletý zákaz působení ve vedení firem, žena dostala zákaz na šest let. Podle nepravomocného rozsudku způsobila dvojice klientům škodu 849,2 milionu korun, kterou jim částečně musí nahradit.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Advokát Fenstererové se rovnou odvolal. Brzkovský novinářům řekl, že se rovněž obrátí na vrchní soud.

Předseda senátu pražského městského soudu Petr Hovorka shledal dvojici i napodruhé vinnou z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Naopak třetí obžalovanou manažerku Alenu Šťastnou tentokrát zprostil viny.

Brzkovskému a Fenstererové uložil senát ve shodě s návrhem státní zástupkyně stejné tresty, jako když o kauze rozhodoval poprvé v roce 2016. A to přesto, že tentokrát dospěl k o něco nižší výši způsobené škody. "Dle názoru soudu je to tak malý rozdíl, že se stále jedná o astronomickou škodu," podotkl Hovorka. Mezi poškozenými je 45 subjektů, k nimž náleží 36 jednotlivců, čtyři právnické osoby a pět měst - Sokolov, Lázně Bohdaneč, Votice a městské části Praha 6 a 10.

Manažerům hrozilo dva až osm let vězení. Za přitěžující okolnosti označil soudce právě výši škody, dále délku trestného jednání a počet poškozených. "Valná většina z nich se nedobrala nějaké náhrady ani v pozdějších letech," poznamenal. Zmínil ale i polehčující okolnost spočívající v tom, že oba obžalovaní doposud vedli řádný život.

Bývalý předseda představenstva KI Brzkovský podle rozsudku úmyslně využil v letech 2004 až 2011 při správě peněz nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl údajně o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem byly navíc dluhopisy v podstatě bezcenné.

"My jsme nakoupili takové cenné papíry, které vyhovovaly smluvnímu zadání s našimi klienty. Ti klienti věděli, co nakupují, nikdy to nerozporovali a chtěli takový výnos, který jsme těmi cennými papíry chtěli dosáhnout," reagoval Brzkovský po odchodu ze soudní síně. Problémy ve firmě byly podle něj obchodního, nikoliv trestního rázu. Že by dluhopisy byly bezcenné, odmítl.

Z obžalovaných si Brzkovský přišel vyslechnout rozsudek jako jediný, obě ženy se předem omluvily. Fenstererové dnes soud vyčetl, že nedostatečně dohlížela na činnost investiční společnosti a porušila povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílela na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. "Jako vedoucí oddělení vnitřní kontroly a risk manažer zcela selhala ve svých funkcích spočívající ve střežení rizik ve společnosti," uvedl soudce. Uzavřené smlouvy nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.

Případ Hovorkovi vrátil před dvěma lety k doplnění dokazování vrchní soud. Měl výhrady ke zjištění výše způsobené škody a zpochybnil také vinu obžalované členky představenstva KI Šťastné, které původní rozsudek uložil tři roky vězení. "Odvolací soud projevil relativně jasný názor. Na odsouzení to podle něj nestačí a my tento názor respektujeme," vysvětlil soudce, proč ženu osvobodil.

Via Chem Group figurovala v jiné trestní kauze, v níž je kvůli manipulování insolvenčních řízení obviněno 14 lidí, mimo jiné miliardář Petr Sisák. Média v minulosti spekulovala o tom, že KI skrytě ovládal právě Sisák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama