Kauza Lány: Spolupracovník obžalovaného Baláka odmítl u soudu vypovídat

Spolupracovník obžalovaného šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka Eduard Gaisler odmítl u soudu vypovídat. Kladenský soud se zabývá kauzou údajného ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře, dnes pokračovaly výpovědi svědků. Obžalovaný je také manažer dodavatelské firmy Energie - stavební a báňská (EBS) Libor Tkadlec i přímo firma EBS. Obžalovaní už dříve uvedli, že se ničeho nezákonného nedopustili.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Dnes u soudu vypovídali dva zástupci společnosti VRV, která spolu se subdodavatelskou společností zpracovala pro zakázku projektovou dokumentaci. Projektant VRV Vít Havel dnes u soudu řekl, že Tkadlec měl k připravovanému projektu připomínky. Podle smlouvy o zhotovení projektu se ale zhotovitel projektu zavazuje, že informace o něm neposkytne třetím stranám, tedy ani dodavatelům. Havel řekl, že jednal na základě instrukcí Baláka. Komunikaci s Tkadlecem potvrdil i další projektant z VRV.

U soudu dnes vypovídali i lidé, kteří měli na starosti administraci zakázky. Balákův obhájce navrhl doplnění dokazování, a to předvolání člena odborné komise, která na podobě zakázky spolupracovala, a také navrhl prověřit technické řešení stavby, což by mělo ukázat vhodnost použité technologie. O návrzích bude soud ještě rozhodovat.

Zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava v hodnotě přesahující 200 milionů korun. Podle obžaloby Balák umožnil Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Tendr se uskutečnil před čtyřmi lety. Vybrána právě Energie ve sdružení se společností Syner. Celkem se o zakázku ucházelo pět společností.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela Kamila Moučková (†92), tvář protiokupačního vysílání v roce 1968

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Ve věku 92 let zemřela Kamila Moučková, televizní a rozhlasová moderátorka a hlasatelka, která v…

Rekonstrukce státu a Milion chvilek se postavily za svobodu České televize

24.11.2020 18:57 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

OBRAZEM: Rekonstrukce státu a Milion chvilek na happeningu před ČT

24.11.2020 18:55 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

Vánoční stromy v Brně se rozsvítí v pátek. Nad trhy letos visí otazník

24.11.2020 17:49 Vánoční šestnáctimetrová jedle, která bude brněnské náměstí Svobody zdobit až do začátku ledna, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama