Kauza Mazánek a Kolibřík: Obžaloba Víta Bárty nemá být utajená, žádá soudu

Důvodem, proč pražský městský soud v úterý vrátil k došetření případ bývalého ministra Víta Bárty (VV) a policisty Jana Petržílka, je skutečnost, že státní zastupitelství podalo jejich obžalobu v utajeném režimu. Podle soudu pro to není důvod a porušuje to Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Vít Bárta

Kauza se týká úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška.

Předsedkyně soudního senátu dospěla podle Puci po prostudování trestního spisu k závěru, že obžaloba vedená jako utajovaná informace je v rozporu jak s právem na obhajobu, tak i s transparentností soudního řízení. Proto na svolala svůj senát, aby obžalobu neveřejně projednal. Senát pak rozhodl o vrácení věci Městskému státnímu zastupitelství v Praze k odstranění závažných procesních vad.

Zásadním problémem je podle soudu to, že utajenou obžalobu nelze obžalovaným ani jejich obhájcům reálně doručit, aniž tím soud poruší zákonné přepisy o nakládání s utajovanými informacemi. Soud by ji také nemohl nechat v hlavním líčení veřejně přednést. Senát upozornil i na to, že obžaloba není uvedena v příslušné příloze nařízení vlády, která určuje písemnosti, jež lze utajovat.

"Způsob vypracování obžaloby v utajeném režimu je pro soud o to nepřijatelnější, že to vzhledem k povaze daného případu a jeho konkrétním skutkovým parametrům naprosto nebylo nutné," citovala Puci z usnesení. "Ve výrokové části obžaloby nejsou uvedeny žádné údaje, u kterých by byl režim utajovaných informací odůvodněn," dodala.

V odůvodnění obžaloby sice takové důkazy zastoupeny jsou, to lze ale podle soudu vyřešit tak, že u nich státní zástupce jednoduše odkáže na obsah výpovědí v utajené části spisu. "Bude na místě, aby státní zástupce ve vyšetřovacím spise učinil předmětem utajení pouze ty důkazy, u nichž nelze jinak. Tedy svědecké výpovědi zaměstnanců Bezpečnostní informační služby k metodice a obsahu práce BIS," vysvětlila Puci.

Někdejší šéf Věcí veřejných a bývalý ministr dopravy Bárta čelí obvinění společně s bývalým zpravodajcem Petržílkem od roku 2013. Kriminalisté tvrdí, že o čtyři roky dříve jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty. Ty se týkaly odposlechnutých telefonických hovorů Janouška s Bémem.

Přepisy nahrávek, v nichž se Janoušek s Bémem oslovují "Mazánku" a "Kolibříku", zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že BIS nahrávky pořídila v roce 2007.

Bárta i Petržílek vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají. V případě prokázání viny jim hrozí až desetileté odnětí svobody.

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního…

03.08.2021 12:01 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt…

Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

03.08.2021 11:58 Obce na Břeclavsku a Hodonínsku poničené červnovým tornádem budou při obnově zeleně na svém území…

Lidé při zbraňové amnestii odevzdali 3700 zbraní

02.08.2021 18:02 Aktualizováno Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si…

Odborníci budou v obcích postižených tornádem radit se stavbou nových domů

02.08.2021 11:22 Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)…

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Související:

Právě se děje