Kauza prodeje budov ČD končí. Stát o stovky milionů nepřišel, potvrdil soud

Odvolací pražský vrchní soud dnes potvrdil osvobozující rozsudek v případu prodeje budov Českých drah Univerzitě Karlově. Obžalobě čelilo osm lidí. Státní zástupce tvrdil, že stát přišel při transakci o více než sto milionů korun kvůli nepravdivým znaleckým posudkům. Obžalovaní vinu od počátku odmítali. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

České Dráhy
doporučujeme

Obžalované nepravomocně zprostil viny pražský městský soud loni v srpnu. Tehdy uvedl, že se sice skutky popsané v obžalobě přinejmenším zčásti staly, nejsou však trestnými činy. To potvrdil i odvolací soud. "Nebylo prokázáno, že by byly žalované skutky trestnými činy," uvedl soudce zpravodaj Tome Frankič. Státní zástupce podle něj neunesl důkazní břemeno.

Podle odvolacího senátu městský soud v hlavním líčení shromáždil dostatek důkazů, které správně zhodnotil. Předsedkyně odvolacího senátu Kamila Elsnicová práci soudu pochválila. Odvolání státní zástupkyně, která žádala, aby byla kauza vrácena prvostupňovému soudu, senát zamítl.

Budovy Českých drah v Opletalově ulici v centru Prahy získala firma Apuro v roce 2007 za 203 milionů Kč - za cenu, kterou podle obžaloby úmyslně podhodnotil znalec Vladimír Pažout. V roce 2010 firma domy prodala univerzitě za 402,5 milionu korun, i když se obvyklá cena nemovitostí podle spisu pohybovala okolo 300 milionů. Nákup navíc dotovalo 372 miliony korun ministerstvo školství.

Obžaloba uváděla, že se investiční záměr podařilo prosadit díky dohodě člena představenstva Apura Otakara Otty s vedoucím odboru rozvoje univerzity Petrem Kosteleckým a za použití zkreslených posudků dalších tří znalců: Karla Urbana, Jana Konty a Lenky Kučerové. Obžalobě čelili ještě Stanislav Sádovský a Pavel Kabát. Stát podle žalobců kvůli znaleckým posudkům přišel při transakci o více než sto milionů korun.

Soudkyně pražského městského soudu loni uvedla, že ve skutku neshledala zákonné znaky trestného činu podvodu, ani jiného trestného činu. Postup byl podle ní nicméně nestandardní, upozornila, že s ním jako občan nesouhlasí.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových po obžalovaných žádal náhradu škody ve výši 102 milionů korun, soudy ho s nárokem odkázaly na civilní řízení.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Porod doma se změnil v boj o život. Krvácející rodička se hádala se…

20.09.2019 10:56 Středočeští záchranáři za sebou tento týden mají zásah u domácího porodu, který se změnil v boj o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama