Kauza Setadiesel se vlče již 15 let, soud dnes uznal vinu obchodníků s naftou

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda krácením daně byla vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl dnes rozsudek v Litoměřicích. Rozsudek není pravomocný.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Většině soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200.000 do milionu korun a zákaz činnosti. Některým soud uložil také propadnutí věci, a to hotovosti v různých měnách. Obžalovaným hrozil desetiletý trest.

Od spáchání trestné činnosti uplynulo 15 let. Obžaloba byla podaná v roce 2010, hlavní líčení začalo o dva roky později. Na místě byli dnes čtyři obžalovaní, dva se odvolali a dva si ponechali lhůtu. "Já si myslím, že se to táhlo příliš dlouho a soud nevzal úplně všechny věci v úvahu, a to bude předmětem odvolání," uvedl někdejší ředitel společnosti Setadiesel Ladislav Mandík.

Státní zástupkyně Dagmar Pětníková s ohledem na délku trvání kauzy navrhovala tresty pod zákonnou hranicí. "V zásadě byl rozsudek s menšími odchylkami vyhlášen podle mého závěrečného návrhu, zvážím případné odvolání," uvedla. "Na druhou stranu přes 350 milionů škoda na dani, organizovaná skupina, sofistikované jednání, všechny okolnosti bylo potřeba zvážit," uvedla Pětníková.

Finanční policie obvinila v roce 2006 z daňových úniků 17 lidí. Trestní stíhání jednoho z obžalovaných bylo během procesu zastaveno, protože byl pravomocně odsouzen. Dnes předsedkyně zastavila trestní stíhání dalšího obžalovaného, který zemřel.

Firma Setadiesel, jejíž vedení stálo před soudem, se mimo jiné zabývala výrobou a prodejem minerálních olejů. V roce 2004 obdržela zvláštní povolení na přijímání a užívání výrobků osvobozených od spotřební daně. Uváděla, že chce na základě tohoto povolení vyrábět produkt s obchodním názvem změkčovač epoxidových pryskyřic (ZEP). Podle obžaloby vyráběla firma ale produkt se složením podobným motorové naftě a prodávala ho čerpacím stanicím, aby se vyhnula placení daně.

Do celé transakce byli podle obžaloby, s níž se soud ve většině ztotožnil, zapojeny další subjekty, obchodníci, dopravci, kteří se spolupodíleli na zakrytí skutečného původu a transportu nelegálně vyrobené motorové nafty prodávané pod obchodním označením ZEP. Přes opakované prodeje v závěrečné fázi získali tuto komoditu spotřebitelé, aniž by z tohoto nelegálně vyrobeného a prodaného minerálního oleje byla odvedena spotřební daň.

Krajský soud v Ústí nad Labem nedisponuje velkou jednací síní, proto se dnes hlavní líčení konalo v Litoměřicích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

21.01.2021 18:00 V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí…

Loni do půlky prosince zemřelo o 14 procent více lidí než obvykle

21.01.2021 13:08 Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné…

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů

21.01.2021 12:41 Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62…

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama