Kauza Setadiesel se vlče již 15 let, soud dnes uznal vinu obchodníků s naftou

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda krácením daně byla vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl dnes rozsudek v Litoměřicích. Rozsudek není pravomocný.

Soudy, ilustrační fotografie

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Většině soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200.000 do milionu korun a zákaz činnosti. Některým soud uložil také propadnutí věci, a to hotovosti v různých měnách. Obžalovaným hrozil desetiletý trest.

Od spáchání trestné činnosti uplynulo 15 let. Obžaloba byla podaná v roce 2010, hlavní líčení začalo o dva roky později. Na místě byli dnes čtyři obžalovaní, dva se odvolali a dva si ponechali lhůtu. "Já si myslím, že se to táhlo příliš dlouho a soud nevzal úplně všechny věci v úvahu, a to bude předmětem odvolání," uvedl někdejší ředitel společnosti Setadiesel Ladislav Mandík.

Státní zástupkyně Dagmar Pětníková s ohledem na délku trvání kauzy navrhovala tresty pod zákonnou hranicí. "V zásadě byl rozsudek s menšími odchylkami vyhlášen podle mého závěrečného návrhu, zvážím případné odvolání," uvedla. "Na druhou stranu přes 350 milionů škoda na dani, organizovaná skupina, sofistikované jednání, všechny okolnosti bylo potřeba zvážit," uvedla Pětníková.

Finanční policie obvinila v roce 2006 z daňových úniků 17 lidí. Trestní stíhání jednoho z obžalovaných bylo během procesu zastaveno, protože byl pravomocně odsouzen. Dnes předsedkyně zastavila trestní stíhání dalšího obžalovaného, který zemřel.

Firma Setadiesel, jejíž vedení stálo před soudem, se mimo jiné zabývala výrobou a prodejem minerálních olejů. V roce 2004 obdržela zvláštní povolení na přijímání a užívání výrobků osvobozených od spotřební daně. Uváděla, že chce na základě tohoto povolení vyrábět produkt s obchodním názvem změkčovač epoxidových pryskyřic (ZEP). Podle obžaloby vyráběla firma ale produkt se složením podobným motorové naftě a prodávala ho čerpacím stanicím, aby se vyhnula placení daně.

Do celé transakce byli podle obžaloby, s níž se soud ve většině ztotožnil, zapojeny další subjekty, obchodníci, dopravci, kteří se spolupodíleli na zakrytí skutečného původu a transportu nelegálně vyrobené motorové nafty prodávané pod obchodním označením ZEP. Přes opakované prodeje v závěrečné fázi získali tuto komoditu spotřebitelé, aniž by z tohoto nelegálně vyrobeného a prodaného minerálního oleje byla odvedena spotřební daň.

Krajský soud v Ústí nad Labem nedisponuje velkou jednací síní, proto se dnes hlavní líčení konalo v Litoměřicích.

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Základ nároku dědiců Altnera vůči ČSSD je podle soudkyně oprávněný

22.10.2021 12:28 Žaloba, kterou se dědici právníka Zdeňka Altnera domáhají odměn za zastupování ČSSD, je oprávněná.…

ERÚ vyzval lidi, aby neotáleli s výběrem smlouvy u vybraného dodavatele

22.10.2021 12:15 Aktualizováno Energetický regulační úřad (ERÚ) vyzval spotřebitele, kteří se po konci jejich prodejce energií…

Po vichřici jsou bez elektřiny stále tisíce lidí

22.10.2021 10:51 Aktualizováno Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 09:00 ještě asi 8000 odběrných míst…

Související:

Právě se děje

reklama