Kauza střelby před školou v Brně končí podmínkou, Ústavní soud odmítl stížnost

Kauza střelby před základní školou v Brně-Žabovřeskách definitivně končí podmíněným trestem pro Petra Haška. Jeho stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS), zjistila ČTK z usnesení v jeho databázi. Hašek se podle pravomocného verdiktu dopustil pokusu o zabití, když po předchozím konfliktu odzbrojil a postřelil soka, který v jiném procesu také dostal podmíněný trest.

Ústavní soud ČR

Trenér plavání Hašek tvrdil, že bránil sebe i další lidi před školou. Podle pravomocného verdiktu ale překročil meze nutné obrany, a to nejpozději v okamžiku, kdy ležícímu protivníkovi vzal zbraň - tím jej zpacifikoval, střílet už nemusel.

Podle ústavních soudců justice verdikt řádně odůvodnila a vypořádala se s Haškovou obhajobou. Rozhodnutí Krajského soudu v Brně, Vrchního soudu v Olomouci i Nejvyššího soudu zůstala beze změn. "Jejich závěry ani procesní postupy nezavdávají podle mínění ÚS žádné pochybnosti z hlediska dodržení zásad spravedlivého procesu a presumpce neviny," stojí v usnesení.

Incident se stal na konci března 2018. Muž, kterého Hašek později postřelil, vedl do školy dítě na plavání a dostal se s trenérem do sporu. Rozčílilo ho, že chlapec nemohl čekat na lekci v budově. Podle svědků začal před školou nadávat a hádat se.

Hlavní část konfliktu se pak odehrála v parčíku u školy, kde otec dítěte vytáhl legálně drženou pistoli a třikrát vystřelil do vzduchu. Hašek mu po rvačce vzal zbraň a střelil jej do hrudníku. Podle pravomocného verdiktu střílel v situaci, kdy už to nebylo pro zpacifikování agresora nezbytné.

Hašek byl původně podezřelý z pokusu o vraždu. Trest tří let vězení s podmíněným odkladem na pět let nakonec dostal za pokus o zabití, kde mu hrozilo až deset let. Podle rozhodnutí Hašek také musí postřelenému zaplatit nemajetkovou újmu asi 180.000 korun, dalších 580.000 korun má uhradit zdravotní pojišťovně.

V samostatném procesu byl souzen i postřelený muž. Krajský soud v Brně mu za výtržnictví uložil rok vězení podmínečně odložený na dva a půl roku. Nikdo se neodvolal.

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

24.06.2021 12:55 Aktualizováno Hasiči z objektů v Kyjově na Hodonínsku dnes dopoledne odklidili stovky litrů nebezpečných…

Smrt muže v Teplicích: Na internetu se objevilo další video, předchází…

24.06.2021 12:13 Na internetu se objevilo další video s Romem Stanislavem Tomášem, který zemřel v sobotu v Teplicích…

Dokud u nás byli Sověti, vše se mohlo ještě zvrátit. Odchod komplikovali…

24.06.2021 12:00 ROZHOVOR – Pod okny domova mu denně pochodovali okupanti. Hudební skladatel a zpěvák Michael Kocáb,…

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

24.06.2021 11:31 Aktualizováno Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře druhý blok. Spadly…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Související:

Právě se děje