Kauza, v které je obžalován i hejtman Půta: Znalci se u soudu neshodli

Výpověďmi znalců z oboru stavebnictví, kteří se ale vzájemně neshodli, pokračoval dnes v Liberci soud v korupční kauze, v níž je obžalován i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Znalci vypovídali kvůli rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény, podle posudku obžaloby byla zakázka předražená o 23 milionů korun. Obhajoba to zpochybňuje svými posudky. Autoři původního posudku dnes u soudu tvrzení oponentů odmítli.

Přidejte svůj názor

Martin Půta
doporučujeme

V případu je obžalováno 12 lidí a čtyři firmy. Jednání jsou naplánovaná až do 6. března. Dnes odpoledne budou vypovídat svědci, v pátek bude soudce číst listinné důkazy a pokud nebude chtít nikdo doplnit dokazování, v pondělí začnou závěrečné řeči. Půta vinu opakovaně odmítl.

Soud se zabývá událostmi z let 2012 až 2014. Obžalovaným hrozí tresty od pěti do 12 let vězení. Kauza je spojená s dvěma libereckými projekty obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), na něž chtěla čerpat evropské dotace. Nezískala je ani pro jeden. Podstatná část obžaloby se týká právě rekonstrukce kostela za 65 milionů. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin při přípravě oddechové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace GEPO ustoupila.

Obžaloba se v případě kostela domnívá, že šlo o předraženou zakázku. Vychází z posudku společnosti Profiten. "Kdo vytvářel rozpočet, vytvářel prostor pro rezervu nebo navýšení ceny a zhoršenou kontrolovatelnost takové práce," uvedl za Profiten Jiří Zuska. Podle něj je evidentní, že tam jsou práce, které nebyly provedeny.

Podle oponentních posudků ale Profiten zvolil špatnou metodiku, když nepoužil porovnávací metodu s jinými srovnatelnými stavbami. "Je to nesmyslná záležitost volit jinou metodu hodnocení, to je základní problém," uvedl znalec Bedřich Malý ze společnosti YBN Consult, jež vytvořila jeden z oponentních posudků.

Zuska s ním nesouhlasil, podle něj neoceňovali hodnotu stavby, ale jednotlivé položky prací. "To jsou dvě různé kategorie," dodal. Znalci se shodli v jediném, žádná srovnatelná stavba neexistuje. Cenu jednotlivých položek stanovili pracovníci Profitenu s pomocí softwaru využívaného pro stanovování cen stavebních prací.

Ani s tím Malý nesouhlasil, podle něj je nelze závazně používat. "Jsou uvedeny pro jakési informativní použití," uvedl. S dalšími oponenty z řad obhajoby se Zuska a jeho kolega neshodl ani v tom, zda jsou jednotlivé položky naceněné správně. Například u oprav venkovních omítek činil rozdíl v jejich výpočtech 3,5 milionu korun.

Půta je v kauze obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu na úplatcích získal 830.000 korun za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rizikově vnímané rekonstrukce kostela v evropském programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplacené až po skončení oprav.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko má 4591 nakažených. Odhalených případů covid-19 v neděli výrazně…

06.04.2020 09:07 Aktualizováno V Česku bylo k dnešnímu ránu 4591 lidí nakažených koronavirem. Za neděli stoupl jejich počet o 115,…

Záchranáři pátrali na Zlínsku po mladé ženě, našli ji zraněnou

06.04.2020 08:49 Více než sto hasičů, policistů a členů týmu Rescue SAR Morava pátralo v neděli odpoledne a večer po…

Neotvírejte kanály. Může tam být koronavirus, apelují vodárny na veřejnost

05.04.2020 23:24 Aktualizováno Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v…

Počet nakažených v ČR stále roste. Zemřelo 67 pacientů s covid-19

05.04.2020 21:49 Aktualizováno V Česku se od dnešního rána zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 o pět na 67. Uzdravených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy