Kauza Vidkun: Soud ukončí výslechy svědků, na řadě budou odposlechy

Výslechem zřejmě posledních svědků bude od příštího týdne pokračovat olomoucký soud v projednávání údajné korupční kauzy s názvem Vidkun. Případ podle žalobce odkrývá síť klientelistických vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Sérii výslechů soud ve čtvrtek uzavře videokonferencí se znalkyní z odvětví kriminalistické audioexpertízy, která analyzovala prostorové policejní odposlechy aktérů kauzy. Právě kvůli odposlechům, které jsou stěžejními důkazy, soud kauzu příští týden neuzavře. Pokračovat bude v srpnu, kdy chce odposlechy přehrát.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soud má jednání naplánováno od pondělí do čtvrtka. Zda se uskuteční i pondělní jednání, zatím není zřejmé. Záviset to bude na tom, zda dorazí obžalovaný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, který dosud u soudu nevypovídal. Omlouval se kvůli svému zdravotnímu stavu. "V úterý a ve středu máme v plánu svědky, ve čtvrtek chceme vyslechnout znalkyni. Pondělí 15. června jsem vyhradil na případný výslech pana Kyselého, případně na čtení jiných výpovědí," řekl dnes ČTK soudce Martin Lýsek.

Soud má další hlavní líčení v kauze naplánováno na 4. až 7. srpna. Navazovat tak bude na výslech znalkyně, který se uskuteční prostřednictvím videokonference z Prahy. Odbornice analyzovala záznamy prostorových odposlechů obžalovaných, které byly pořízeny v kancelářích, kavárnách a restauracích. Policie má odposlechy i z vnitřních prostor - z "kuřárny" olomouckého pracoviště GIBS či z kanceláře krajského policejního náměstka Karla Kadlece. "Určitě budeme minimálně část audiozáznamů z prostorových odposlechů přehrávat v jednací síni," doplnil soudce.

Příští týden by měl před soudem vypovídat například bývalý šéf krajské kriminálky Libor Šamšula, předvolán je také Jaroslav Králík, podnikatel a vlivný člen ČSSD, podle kterého je pojmenovaná jedna z větví případu - nese jméno kauza Králík. Týkala se ovlivňování vyšetřování jeho osoby v souvislosti s údajnými podvody při čerpání evropských dotací.

Výpověď těchto svědků bude navazovat na předchozí svědky navržené obžalobou. "Nyní předvolaní svědci jsou jakoby na návrh obhajoby - byli vyslechnuti v přípravném řízení, ale státní zástupce je nenavrhoval slyšet u soudu. U některých z nich se soud sám rozhodl, že je chce slyšet. Jde například o další policisty, o kterých se mluvilo v předchozích výpovědích," dodal soudce Lýsek.

Případ, ve kterém čelí obžalobě bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec, šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj, podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), soud projednává od února. Jednání po pauze kvůli koronaviru pokračovalo na začátku května, bylo však kvůli opatřením proti epidemii s vyloučením veřejnosti. Podle soudce by však mělo být jednání od příštího týdne opět veřejné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy