Kauza Zadeh: Justice nechybovala při zadržování rekordní kauce, rozhodl Ústavní soud

Justice nechybovala při zadržování rekordní kauce 150 milionů korun složené v roce 2016 za podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Podnikatelovi blízcí a přátelé nedostali peníze zpět poté, co se Zadeh dostal znovu do vazby kvůli dalšímu obvinění. Stížnost složitelů kauce odmítl bez veřejného jednání Ústavní soud, usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Podle skupiny lidí, kteří kauci složili, měli peníze dostat zpět v okamžiku, kdy skončil Zadeh znovu za mřížemi. Peněžitá záruka nahrazující útěkovou vazbu podle pisatelů stížnosti ztratila smysl. Ústavní soud ale ve shodě s Krajským soudem v Brně a Vrchním soudem v Olomouci poukázal na jiný paragraf trestního řádu, který říká, že peněžitá záruka připadne státu, pokud obviněný opakuje trestnou činnost.

"Vedení dalšího trestního řízení vůči obviněnému pro obdobný trestný čin legitimizuje nevrácení peněžité záruky do okamžiku, kdy je postaveno najisto, zda k opakování trestné činnosti došlo či ne," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Pavlem Rychetským.

Ústavní soud se stížností zabýval od roku 2018. "Z logiky věci plyne, že buď si stát nechá obžalovaného ve vazbě, nebo ho propustí na kauci, ale nemůže držet obě věci zároveň," řekl novinářům při podání stížnosti advokát Zdeněk Koudelka.

Íránský podnikatel s českým občanstvím byl ve vazbě nejprve od března 2014 kvůli podezření z miliardových daňových úniků při dovozu pohonných hmot, což je kauza, která stále pokračuje u soudu prvního stupně. Na svobodu se dostal díky rekordní kauci 150 milionů korun začátkem roku 2016. V prosinci téhož roku však putoval do vazební cely znovu, tentokrát kvůli obvinění z ovlivňování svědků v daňové kauze, kde je hlavním obžalovaným.

Brněnský krajský soud Zadeha v září poslal za ovlivňování svědků na osm let za mříže, rozhodnutí je pravomocné. Zadeh se za pomoci organizované skupiny snažil přimět svědky k nepravdivým výpovědím v případu daňových úniků. Podnikatel označil obžalobu za nesmysl, trestní řízení za komedii a soud za brněnskou justiční mafii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve stínu koronaviru si Česko připomnělo výročí vzniku státu

28.10.2020 20:52 Ve stínu epidemie koronaviru si dnes Česko připomnělo výročí vzniku samostatného státu. Ceremoniál…

Tvrdý lockdown a zákaz setkávání. Jediná cesta, jak situaci do Vánoc…

28.10.2020 20:51 Aktualizováno Ke zlepšení vývoje epidemie do Vánoc je podle Centra pro modelovaní biologických a společenských…

Výbuch plynu zničil v Tursku dům, několik zraněných

28.10.2020 19:50 V Tursku u Prahy vybuchl v bytovém domě plyn. Záchranáři na místě podle nejnovějších informací…

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

28.10.2020 19:49 Aktualizováno V pražské zahradě Kinských dnes hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama