Kauzu hejtmana Půty se nepodařilo uzavřít, u soudu nastaly technické potíže

Technické problémy při přehrávání CD dnes znemožnily ukončit dokazování v korupční kauze, v níž je obžalován i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). CD s prostorovými odposlechy se tak budou nejspíš přehrávat příští úterý. Líčení mělo původně pokračovat v pondělí, předseda senátu Petr Neuman ho ale zrušil, protože jedna z přísedících nemá hlídání pro nemocné dítě.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soudce dnes avizoval, že v úterý chce zahájit i závěrečné řeči. Líčení jsou naplánovaná do příštího pátku, v kauze je obžalováno 12 lidí a čtyři firmy.

U soudu se dnes měly přehrávat záznamy z rozhovorů, jež zachytily prostorové odposlechy. V soudní síni ale nebylo takřka nic slyšet a problém byl CD vůbec spustit. Podle Neumanna zkusí CD přehrát v úterý, pokud se podaří zajistit lepší techniku. "Zda se v budově najde nějaké zařízení, je to podle mého odhadu na dvě hodiny čistého času," uvedl soudce. Pokud nebude nikdo žádat doplnění dokazování, jde o poslední důkaz v této kauze.

V případu bylo původně obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, jeden z obžalovaných z firmy Metrostav ale koncem minulého roku zemřel, a soudce tak jeho trestní stíhání zastavil. Soud se zabývá událostmi z let 2012 až 2014. Obžalovaným hrozí tresty od pěti do 12 let vězení. Kauza je spojená s dvěma libereckými projekty obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), na něž chtěla čerpat evropské dotace. Nezískala je ani pro jeden.

Podstatná část obžaloby se týká takřka dokončené opravy kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun, kterou dělala obžalovaná firma Metrostav. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin při přípravě oddechové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů korun. Od její realizace GEPO ustoupila.

Půta podle obžaloby na úplatcích získal 830.000 korun za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rizikově vnímané rekonstrukce kostela v evropském programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplacené až po dokončení oprav.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Známý kuchař píše Babišovi: Jste jen vysavač systému a bezcharakterní vůdce

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Živnostníci dávají jasně najevo, že opatření, které připravila vláda v čele s šéfkou státní kasy…

Preventivní užívání paracetamolu neochrání před COVID-19. Naopak může…

03.04.2020 17:06 Česká lékárnická komora (ČLnK) varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako…

Remdesivir zabral. Pacient s COVID-19 se uzdravuje, nemoc u něj měla…

03.04.2020 17:04 Aktualizováno Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné…

Čtveřice migrantů se vezla v kamionu, skončili na Vyškovsku

03.04.2020 16:06 Policie na Vyškovsku zadržela čtyři muže původem z Afriky ve věku 22 až 26 let, do země vstoupili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy