Kdy byla válka? Češi přiznali neznalost historie, vědí ale, co nás čeká

Česko se v dnešní době cítí být nejvíce ohroženo islamistickými radikály, mezinárodním terorismem, nebo uprchlíky. Jejich pozornost se upíná spíše k možným ohrožením v budoucnosti, než aby se zabývali minulostí.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Přes to, že téměř polovina Čechů neví, kdy začala druhá světová válka, o tom, co by se mohlo přihodit v budoucnu, mají celkem jasno. Vyplývá to z průzkumu společnosti Empirica pro Právo.

V neděli uplynulo přesně 80 let od začátku druhé světové války, která započala napadením Polska nacistickým Německem. O této události se vyučuje již na základních školách, přesto správnou odpověď na otázku, co se stalo 1. září 1939, znalo pouze 51% dotazovaných. Lépe si v dotazníku vedli muži, nebo starší generace.

Možná příčina faktu, že mladí v oblasti dějin druhé světové války tápou, je období výuky o těchto událostech. V deváté třídě není pro patnáctileté hlavní prioritou škola a tak se jejich pozornost upíná k jiným věcem.

Naopak relativně dost informací k vytvoření si vlastního názoru a následných případných obav z Islámského státu, terorismu, či uprchlíků poskytují veřejnosti média neustále. Není tedy třeba lovit v paměti informace ze základních škol, aby se lidé na našem území cílili v ohrožení ze strany Islamistů. Více než polovina dotazovaných se shodne na tom, že by se výdaje na obranu měly navýšit na dvě procenta HDP, jak praví závazek vůči organizaci NATO.

Přesto, že je útok ze strany Islámských radikálů jednou z nejobávanějších hrozeb, strach z ní má pouze 21% dotazovaných respondentů. "Obavy z terorismu jsou hodně závislé na tom, co se děje reálně ve společnosti. Když jsou nějaké teroristické útoky, tak obavy narostou, v opačném případě klesají“ tvrdí Daniel Prokop, sociolog agentury Median. Uprchlíků se bojí ještě méně lidí.

Vzhledem k aktuálnosti tématu jsou dopady Islámského terorismu široké veřejnosti dostupné k vidění téměř kdykoliv a kdekoliv na internetu. Po přečtení vyhledaných informací se cítí společnost v ohrožení. S každým dalším útokem obavy stoupají. Někteří se dokonce domnívají, že se blíží třetí světová válka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama