Kdy byla válka? Češi přiznali neznalost historie, vědí ale, co nás čeká

Česko se v dnešní době cítí být nejvíce ohroženo islamistickými radikály, mezinárodním terorismem, nebo uprchlíky. Jejich pozornost se upíná spíše k možným ohrožením v budoucnosti, než aby se zabývali minulostí.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Přes to, že téměř polovina Čechů neví, kdy začala druhá světová válka, o tom, co by se mohlo přihodit v budoucnu, mají celkem jasno. Vyplývá to z průzkumu společnosti Empirica pro Právo.

V neděli uplynulo přesně 80 let od začátku druhé světové války, která započala napadením Polska nacistickým Německem. O této události se vyučuje již na základních školách, přesto správnou odpověď na otázku, co se stalo 1. září 1939, znalo pouze 51% dotazovaných. Lépe si v dotazníku vedli muži, nebo starší generace.

Možná příčina faktu, že mladí v oblasti dějin druhé světové války tápou, je období výuky o těchto událostech. V deváté třídě není pro patnáctileté hlavní prioritou škola a tak se jejich pozornost upíná k jiným věcem.

Naopak relativně dost informací k vytvoření si vlastního názoru a následných případných obav z Islámského státu, terorismu, či uprchlíků poskytují veřejnosti média neustále. Není tedy třeba lovit v paměti informace ze základních škol, aby se lidé na našem území cílili v ohrožení ze strany Islamistů. Více než polovina dotazovaných se shodne na tom, že by se výdaje na obranu měly navýšit na dvě procenta HDP, jak praví závazek vůči organizaci NATO.

Přesto, že je útok ze strany Islámských radikálů jednou z nejobávanějších hrozeb, strach z ní má pouze 21% dotazovaných respondentů. "Obavy z terorismu jsou hodně závislé na tom, co se děje reálně ve společnosti. Když jsou nějaké teroristické útoky, tak obavy narostou, v opačném případě klesají“ tvrdí Daniel Prokop, sociolog agentury Median. Uprchlíků se bojí ještě méně lidí.

Vzhledem k aktuálnosti tématu jsou dopady Islámského terorismu široké veřejnosti dostupné k vidění téměř kdykoliv a kdekoliv na internetu. Po přečtení vyhledaných informací se cítí společnost v ohrožení. S každým dalším útokem obavy stoupají. Někteří se dokonce domnívají, že se blíží třetí světová válka.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Brně: Hoří bývalý obchoďák, uvnitř jsou pneumatiky. Lidé nemají…

22.09.2019 20:44 Aktualizováno V bývalém obchodním domě Letná na sídlišti v Brně-Bystrci vypukl dnes v podvečer požár. Uvnitř…

Dětské skupiny změní jméno na jesle. Platit je má stát, plánuje…

22.09.2019 15:00 Dětské skupiny by se mohly od roku 2021 přejmenovat na jesle. Stát by jim na místo pro dítě do tří…

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama