Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Období klíšťat je tady
doporučujeme

Se svou zkušeností se se serverem lidovky.cz podělila Marcela, která v Libereci našla na své zahradě tři klíšťata. Podle informací má cizopasník, který se s radostí přisává na lidi a zvířata, už od května žně. Nejlépe se mu daří v teplu a vlhku, jehož je momentálně dostatek.

"Na nich se dobře množí, je to pro ně snadná potrava. Když je hrabošů víc, pak je i víc klíšťat, protože se snáz roznáší,“ objasnila Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, kauzalitu mezi přemnožením hrabošů a klíšťat. Právě na těchto hlodavcích si parazité nejvíc "pochutnávají", a pak z nich jako mezipřenašeči šíří nakažlivá onemocnění.

Přestože se klíšťatům nejvíc daří hlavně ve vlhku, tedy u vody nebo na rozhraní smíšených a listnatých lesů a luk, tak nyní se nacházejí na celém českém území. Laboratoř Protean hlásí, že se na ní momentálně obrací i spousta lidí z Prahy, na něž se tito cizopasníci přisáli nejen na zahradách u domů, nýbrž i v parcích.

"Klíště nemá závit, má kusadla, za která je zaháknuté. Ideální je kartička nebo háček se zářezem, které člověk dostane v některých lékárnách,“ varovala vedoucí laboratoře před špatným odstraňováním klíšťat.

V případě, že je klíště malé, pak je nasnadě použití vatového tamponu namočeného do mýdlové vody, díky kterému jej lze velmi snadno vyviklat. Burýšková zároveň také ubezpečila, že není nebezpečné ani použití pinzety, protože zanechaná kusadla lidské tělo samo vypudí jako například třísku. Musí se ale chytnout těsně u kůže.

Nové druhy v Česku

Odborníci zároveň ale také upozorňují, že Česko trápí i neobvyklé druhy klíšťat. V rámci projektu "Najdi pijáka" byl například objeven takzvaný piják lužní, který se momentálně vyskytuje pouze na jižní Moravě a který parazituje především na psech a volně žijících zvířatech.

"Dnes už víme, že se sporadicky vyskytuje téměř po celém Česku a dál se šíří díky cestování psů. Podobně je to i v dalších evropských zemích. S rozšířením roste i riziko babeziózy, což je významné infekční onemocnění psů, které pijáci přenášejí,“ informoval David Modrý z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a Biologického centra Akademie věd.

Ukázalo se sice, že není problém s detekcí patogenu způsobujícího babeziózu, což ale nic nemění na tom, že máme co do činění s novou chorobou. Z tohoto důvodu ho veterinář nemusí vždycky spolehlivě odhalit. Problematické může být i shánění léků, který není dostupný.

Buď jej lze zakoupit v zahraničí, anebo dovézt na speciální výjimku. Nesmí se však otálet, protože pes může na nemoc zemřít velmi rychle, a to i v řádu několika hodin.

Ve výjimečných případech může piják obrátit svou pozornost i na lidi, ale nebezpečný pro ně není. Naopak velice ohrožení jsou koně. Vědci proto v souvislosti s tím žádají jejich majitele, aby jim nalezená klíšťata posílali do výzkumu.

Díky součinnosti veřejnosti se parazitologům podařilo objevit ještě další zvláštní klíště, a to africkou a jihoevropskou hyalommu. Ta sice v Česku trvale nežije, ale mohou jí přinášet stěhovaví ptáci. Tento druh rovněž přežívá na koních a je zdrojem významných nákaz, které mohou být nebezpečné i pro lidi.

"Přirozeně se vyskytuje na Blízkém východě nebo v Africe, kde přenáší některá virová onemocnění včetně takzvané krymsko-konžské hemoragické horečky. A ta může být smrtelným onemocněním pro člověka,“ upozornil Modrý.

Pijáků mají vědci ve výzkumu stovky, zatímco afrických a středomořských klíšťat pouhých dvacet. Obecně je ale výskyt nových druhů těchto parazitů v Česku raritní. Vědci si ale všímají ještě jednoho druhu, a to Rhipicephaluse.

Ten se vyskytuje na Balkáně a ve Středomoří, odkud se může do tuzemska dostat také se psy. Před dvěma lety se mu v Bratislavě dokonce podařilo vytvořit krátkodobou populaci, kterou se ale povedlo úspěšně zlikvidovat. Infekce, které přenáší, jsou nebezpečné zejména pro čtyřnohé domácí mazlíčky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je podle údajů MPSV ve třech desítkách domovů

22.09.2020 17:27 Ministerstvo práce eviduje nyní tři desítky domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb, v…

Rittigův partner Kmeť má být propuštěn z vězení dřív, žalobce hned podal…

22.09.2020 14:01 Aktualizováno Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává…

Restituční kauza Bečvářova statku zdaleka nekončí, všichni zúčastnění se…

22.09.2020 13:53 Proti rozsudku v případu restituce takzvaného Bečvářova statku se odvolal žalobce i všichni…

Soud musí znovu řešit kauzu letáků o smrti českých vojáků, původní verdikt…

22.09.2020 13:08 Půlroční podmíněný trest, který dostal Jiří Kopřiva za letáky oslavující smrt českých vojáků v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama