Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Se svou zkušeností se se serverem lidovky.cz podělila Marcela, která v Libereci našla na své zahradě tři klíšťata. Podle informací má cizopasník, který se s radostí přisává na lidi a zvířata, už od května žně. Nejlépe se mu daří v teplu a vlhku, jehož je momentálně dostatek.

"Na nich se dobře množí, je to pro ně snadná potrava. Když je hrabošů víc, pak je i víc klíšťat, protože se snáz roznáší,“ objasnila Miroslava Burýšková, vedoucí laboratoře Protean, kauzalitu mezi přemnožením hrabošů a klíšťat. Právě na těchto hlodavcích si parazité nejvíc "pochutnávají", a pak z nich jako mezipřenašeči šíří nakažlivá onemocnění.

Přestože se klíšťatům nejvíc daří hlavně ve vlhku, tedy u vody nebo na rozhraní smíšených a listnatých lesů a luk, tak nyní se nacházejí na celém českém území. Laboratoř Protean hlásí, že se na ní momentálně obrací i spousta lidí z Prahy, na něž se tito cizopasníci přisáli nejen na zahradách u domů, nýbrž i v parcích.

"Klíště nemá závit, má kusadla, za která je zaháknuté. Ideální je kartička nebo háček se zářezem, které člověk dostane v některých lékárnách,“ varovala vedoucí laboratoře před špatným odstraňováním klíšťat.

V případě, že je klíště malé, pak je nasnadě použití vatového tamponu namočeného do mýdlové vody, díky kterému jej lze velmi snadno vyviklat. Burýšková zároveň také ubezpečila, že není nebezpečné ani použití pinzety, protože zanechaná kusadla lidské tělo samo vypudí jako například třísku. Musí se ale chytnout těsně u kůže.

Nové druhy v Česku

Odborníci zároveň ale také upozorňují, že Česko trápí i neobvyklé druhy klíšťat. V rámci projektu "Najdi pijáka" byl například objeven takzvaný piják lužní, který se momentálně vyskytuje pouze na jižní Moravě a který parazituje především na psech a volně žijících zvířatech.

"Dnes už víme, že se sporadicky vyskytuje téměř po celém Česku a dál se šíří díky cestování psů. Podobně je to i v dalších evropských zemích. S rozšířením roste i riziko babeziózy, což je významné infekční onemocnění psů, které pijáci přenášejí,“ informoval David Modrý z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a Biologického centra Akademie věd.

Ukázalo se sice, že není problém s detekcí patogenu způsobujícího babeziózu, což ale nic nemění na tom, že máme co do činění s novou chorobou. Z tohoto důvodu ho veterinář nemusí vždycky spolehlivě odhalit. Problematické může být i shánění léků, který není dostupný.

Buď jej lze zakoupit v zahraničí, anebo dovézt na speciální výjimku. Nesmí se však otálet, protože pes může na nemoc zemřít velmi rychle, a to i v řádu několika hodin.

Ve výjimečných případech může piják obrátit svou pozornost i na lidi, ale nebezpečný pro ně není. Naopak velice ohrožení jsou koně. Vědci proto v souvislosti s tím žádají jejich majitele, aby jim nalezená klíšťata posílali do výzkumu.

Díky součinnosti veřejnosti se parazitologům podařilo objevit ještě další zvláštní klíště, a to africkou a jihoevropskou hyalommu. Ta sice v Česku trvale nežije, ale mohou jí přinášet stěhovaví ptáci. Tento druh rovněž přežívá na koních a je zdrojem významných nákaz, které mohou být nebezpečné i pro lidi.

"Přirozeně se vyskytuje na Blízkém východě nebo v Africe, kde přenáší některá virová onemocnění včetně takzvané krymsko-konžské hemoragické horečky. A ta může být smrtelným onemocněním pro člověka,“ upozornil Modrý.

Pijáků mají vědci ve výzkumu stovky, zatímco afrických a středomořských klíšťat pouhých dvacet. Obecně je ale výskyt nových druhů těchto parazitů v Česku raritní. Vědci si ale všímají ještě jednoho druhu, a to Rhipicephaluse.

Ten se vyskytuje na Balkáně a ve Středomoří, odkud se může do tuzemska dostat také se psy. Před dvěma lety se mu v Bratislavě dokonce podařilo vytvořit krátkodobou populaci, kterou se ale povedlo úspěšně zlikvidovat. Infekce, které přenáší, jsou nebezpečné zejména pro čtyřnohé domácí mazlíčky.

Související

Více souvisejících

klíšťata encefalitida zdraví houbařstí Příroda nemoci

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 4 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Do důchodu půjdeme později. Pavel se shodl s koalicí i opozicí, věk odchodu do penze musí růst

Zástupci jak koalice, tak opozice se s prezidentem Petrem Pavlem shodli na potřebě prodlužovat věk odchodu do důchodu. Vedla se diskuze i ohledně způsobu výpočtu této změny. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy