Mírná zima, pak teplo a vlhko. Klíšťata se letos přemnožila, nakažených přibývá

Abychom pro koronavirus nezapomněli i na jiná možná zdravotní rizika, je třeba připomenout, že mají opět žně také klíšťata způsobující různé nebezpečné infekce, zánětem mozku počínaje a lymeskou boreliózou konče. Jenom infekční oddělení Masarykovy nemocnice v Brně hlásí až o třetinu větší počet případů přisátí.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jedná se o záněty mozkových blan, mozku a ve třetině případů i obrnu lícního nervu nebo končetin,“ informoval v interview pro CNN Prima NEWS primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý s tím, že denně dochází k 10 až 15 nově hlášeným případům nemocí přenášených klíšťaty. 

Jako možnou příčinu uvedl dobré podmínky v uplynulých měsících. "Byla mírná zima. Na jaře a počátku léta bylo teplo a vlhko, proto se klíšťat pomnožilo mnohem víc než v jiných letech,“ konstatoval lékař.

Posléze se také zmínil, že Češi kvůli epidemii koronaviru a s ní souvisejícím karanténním opatřením zůstávali doma a necestovali do ciziny, z níž si dříve běžně dováželi různé nákazy. Nyní se tomu spíše stane v českých lesích a hájích.

Terapie infekcí přitom rozhodně není krátkodobá. U boreliózy se například přistupuje ke dvou až třítýdenní infuzi antibiotik. Na klíšťovou encefalitidu sice existuje očkování, ale žádný lék. 

"Zde je pouze podpůrná léčba, například při řešení otoků mozku. U obou infekcí se také koná rehabilitace. Především u obrn je dlouhotrvající,“ vysvětlil primář.

V případě výletů do přírody je důležité používat repelent a vhodné oblečení. Ihned po návratu se důkladně prohlédnout a případného klíštěte se zbavit. Hraje se zde o vteřiny. Rychlé odstranění parazita znamená také eliminaci rizika možné nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V paneláku v Děčíně vypukl požár. 90 lidí evakuováno, potřebují náhradní…

26.11.2020 11:10 V Májové ulici v Děčíně hořelo dnes ráno na chodbě v přízemí panelového domu. Kouř se rozšířil po…

Vrah z Táborska neuspěl s ústavní stížností. Oběť bil kusem dřeva, pak…

26.11.2020 09:41 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si odpykává 17 let ve vězení za vraždu soka v hádce v…

Kauza Vidkun začala před víc jak pěti roky, letos už ji soud projednávat…

26.11.2020 09:32 Korupční kauzu Vidkun olomoucký krajský soud již letos neotevře. Po odvolaném líčení v listopadu…

V centru Prahy hořel byt, zásah hasičů na víc než hodinu ochromil dopravu

26.11.2020 09:31 Aktualizováno V pražské Ječné ulici dnes ráno hořel byt, požár zkomplikoval dopravu v centru města. Hasiči z domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama