KOMENTÁŘ: Odpůrci vakcíny s Davidovou hvězdou musejí hned na očkování. Proti hlouposti

KOMENTÁŘ - Dosáhli vrcholu stupidity a urazili oběti holocaustu. Demonstranti, kteří se v pátek sešli na Václavském náměstí, aby na ní mimo jiné vyjádřili nesouhlas s očkováním na covid-19, zneuctili Davidovu hvězdu, jež je smutným symbolem nacistické genocidy namířené proti Židům ve druhé světové válce. Mnozí si neuvědomují, že utrpení z koncentračních táborů je u přeživších či pozůstalých stále živé a nikdy ze zdecimovaných duší nevyhasne. Kdo si na kabát připnul žlutou hvězdu jako odpor proti vakcíně, by se měl dát okamžitě naočkovat, ale proti vlastní hlouposti.

Lenka Tarabová

Cíleně překrucují dějiny, aby na sebe upozornili. Odpůrci očkování proti covidu-19 však způsobili bolest Židům, kteří si prošli peklem v koncentračních táborech, kam je nahnali nacisté. Pokud si někdo oblečení ozdobí Davidovou hvězdou, aby se pasoval do role perzekuovaného, když nesouhlasí s aplikací vakcíny, nemůže mít mozek.

Orgány by měly zahájit stíhání pro popírání holocaustu 

Nikdo část populace, která nesouhlasí s očkováním, nepronásleduje tak jako Židy, kteří povinně a nedobrovolně museli nosit žlutou hvězdu. Lidé, kteří se v pátek pyšnili hvězdou s nápisem Neočkovaný, ztratili rozum a soudnost. Nyní by měly zbystřit orgány činné v trestním řízení a zahájit proti nim stíhání, a to pro popírání holocaustu, i když policie tvrdí, že k protiprávnímu jednání nedošlo.

Součástí alespoň morálního trestu by pro část aktivistů, která uráží Židy a jejich osudy, měly být besedy s těmi, kteří zažili utrpení v koncentračních táborech. A všechna místa, kde genocida probíhala, by měli objet. Možná by si při líčení o zvěrstvech německého lékaře Josefa Mengeleho, který proslul sadistickými experimenty a poslal téměř půl milionu vězňů do plynové komory, uvědomili, jak urazili a znesvětili Židy. Během holocaustu jich podle některých odhadů zemřelo až na šest milionů.

Kdyby nehoráznost, jakou předvedli demonstrující zneužitím žluté hvězdy, viděl sir Nicholas Winton, jenž v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů, musel by se i tento mírumilovný muž rozhněvat. Možná by na okamžik přestal být typickým gentlemanem a jeho rétorika by zhrubla. Nikdo by se mu nemohl divit. Dodnes jsou mu tehdejší děti, kterým umožnil odjezdy vlakem do Spojeného království, nesmírně vděčné a zavázáné. Bez nich by většina z nich nežila, nezaložily by v pozdějším věku rodiny. Sir Winton je tak otcem téměř sedmi stovek životů, které vytrhl před cynickou nacistickou náručí plné apokalypsy.

Odpůrci očkování, kteří neváhali svým gestem urazit židovskou obec, by si rovněž měli vyslechnout příběhy rodičů, kteří bohužel museli nastoupit do nelidských transportů. Tragédii s nuceným odjezdem potomků dojemně popsal například slovutný spisovatel Ota Pavel v knize Smrt krásných srnců. Jak by se samotní z ironizujícího davu asi tvářili, kdyby jim nacisté brali část rodiny a mířili by do táborů? Jak by reagovali?

Dopustili se neomluvitelného a neodpustitelného přešlapu, který nemohl zůstat bez odezvy ani u izraelského velvyslance v Praze Daniela Merona. Ještě, že je diplomatem, jinak by rozhodně použil silnější výrazy než jen neúcta a urážka památky obětí holocaustu. Používání žluté Davidovy hvězdy jako protest proti očkování je hanebnost a normální lidé se za akci intelektuálně méně zdatných jedinců musejí stydět. Každý má v demokratické společnosti právo vyjádřit svůj názor, ale je nepřijatelné, aby svým nesouhlasem bagatelizoval skupinu populace, na níž byla spáchána genocida.

Křiklouni se ohánějí historií, kterou neznají

Nikdo protestujícím neubírá prostor, aby dali najevo, že s očkováním proti covidu-19 nesouhlasí. Forma protestu, ale musí mít vždy odpovídající úroveň. Mít obavy z vakcíny je přirozené a uznávají to i kapacity, které očkování propagují a prosí lidi, aby na něj i přes určitý strach šli. Očkovací látka je opravdu jediným klíčem, který opět odemkne dveře do normálního života, na něž jsme zvyklí a po němž se nám tolik stýská. Několik křiklounů, kteří se dopustili odpudivého gesta, ale podobným způsobem vůbec neuvažuje. Jsou to lidé, kteří rádi exhibují, a jde jim jen o to, aby byli vidět a slyšet. Dělá jim potěšení, když jsou na pět minut pochybné slávy středem pozornosti.

Pokud člověk vidí, jak se situace v současné době dramatizuje a z prvních nemocnic už prosakují informace, že začínají selektovat pacienty, nemůže být sobcem a nechá se naočkovat. Vakcíny totiž opravdu nepochází z dílny Věry Adámkové (za ANO), která na jaře stála v čele výzkumného týmu na vývoj látky. Pokud by ji držitelka bludného balvanu, který uděluje Český klub skeptiků Sisyfos za pseudovědeckou činnost, sama vynalezla, byl by odpor logický.

Za jejím vývojem však stojí desítky odborníků a expertů z celého světa a na její bádání bylo uvolněno neuvěřitelné množství financí. Nyní není vhodné myslet jen na sebe. Očkováním každý z nás ochrání i ty druhé a ulehčí lékařům, sestrám i dalšímu zdravotnímu personálu práci v nemocnici, abychom se zbytečně nestali jejich pacienty. Navíc některé těžké průběhy infekce jsou opravdu znepokojující. I tato fakta by si odpůrci z Václavského náměstí měli uvědomit, i když je demokracie. Svoboda, ale není anarchie, ukrývá v sobě i velký kus zodpovědnosti, která je právě nyní na místě více, než kdy jindy.

A takzvaní vlastenci, kteří se ohánějí dějinami, by si měli uvědomit, že o historii nevědí vůbec nic a svým veřejným výkladem se jen ztrapňují. Národu tak dělají ostudu. Připnout si Davidovu hvězdu jako symbol odporu proti očkování je nechutné, zavrženíhodné i odpudivé. Ti, kdož tak učinili, musejí okamžitě spěchat na očkování, a to proti vlastní hlouposti. Nikdo se nebude zlobit, když půjdou na řadu hned.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Na podporu sociálního bydlení půjde z EU přes 1,1 miliardy korun

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Dodavatelé energií začali odběratelům zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:43 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Soud v kauze Čapí hnízdo pokračuje. Auditor řekl, že neznal vlastnickou…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem

27.09.2022 14:12 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Na hranici se Slovenskem se vrací kontroly, důvodem je migrace

27.09.2022 03:28 Aktualizováno Vláda rozhodla kvůli nelegální migraci. o dočasném obnovení kontrol na státní hranici se Slovenskem…

Soud dal za zavinění pádu mostu ve Studénce pěti pracovníkům stavařů…

26.09.2022 13:09 Aktualizováno Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě dnes pěti pracovníkům stavebních firem obžalovaným ze…

Pouťový balon odstřihl od elektřiny několik částí Prahy. Lidé zůstali ve…

25.09.2022 20:20 Aktualizováno Zhruba desetina Prahy byla dnes večer 20 minut bez elektřiny. Výpadek postihl lokality zásobované…

Navzdory zdražování výdaje za oděvy neplánuje výrazně snížit polovina Čechů

25.09.2022 09:59 Mírné zvýšení cen u oblečení a obuvi podle průzkumu vyhledávače módy Glami pociťuje 55 procent…

Pokles životní úrovně vnímá 70 procent lidí. Každý druhý Čech začal…

24.09.2022 09:54 Pokles své životní úrovně vnímá sedm lidí z deseti. Každý druhý Čech začal kupovat levnější zboží.…

ČEZ během voleb minimalizuje odstávky elektřiny

22.09.2022 15:50 Společnost ČEZ Distribuce kvůli zdárnému průběhu voleb do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu…

Související:

Právě se děje

reklama