Komunální odpad v Brně: Senioři nad 70 let a děti do 3 let nebudou platit

Lidé starší 70 let a děti do tří let nebudou od příštího roku v Brně platit za svoz komunálního odpadu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Nyní senioři nad 70 let a děti do tří let nyní platí sníženou cenu 500 korun, plná cena je 670 korun.

Přidejte svůj názor

Domovní odpad
doporučujeme

Původně koalice složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD navrhovala osvobození od poplatku pro lidi nad 70 let. Opoziční hnutí ANO ale navrhovalo, aby se osvobození dotklo i dětí, které v daném roce nedosáhnou čtyř let. Zastupitelé na to nakonec přistoupili. Osvobození pro starší 70 let a pro děti, které nedosáhnou čtyř let v daném roce, schválili různým počtem hlasů v několika částech daného bodu.

Lidé nad 70 let a děti do tří let tak nebudou od ledna platit nic. Osvobození od poplatku se dosud vztahovalo pouze na třetí a další děti v rodině, které nemusí za popelnice platit až do 15 let. Pro ostatní zůstane poplatek 670 korun.

Podle náměstka primátorky Olivera Pospíšila (ČSSD) se okruh úlev rozšířil o dvě skupiny. "Je to pro nás milé překvapení. Ve volebním programu jsme měli jak odpuštění poplatku pro seniory, tak pro děti, které nedosáhnou čtyř let. Respektovali jsme ale koaliční dohodu, která preferovala v prvním roce vyřešení skupiny seniorů," uvedl Pospíšil. Je rád, že hnutí ANO navrhlo úpravu a rozšíření na děti.

Právě Pospíšil loni v předvolebním klipu ČSSD, která slibovala odpuštění poplatku seniorům, lezl z popelnice a tvrdil důchodkyni vynášející odpad, že už brzy poplatek nebude muset platit. Podle něj je připravené i pokračování videa.

V Brně je kolem 400.000 poplatníků za odpad, část je osvobozena jako například několikáté dítě v rodině. Seniorů nad 70 let je asi 67.000 a dětí, které nedosáhly věku čtyř let, je kolem 13.000 až 14.000. Nově se tak osvobození od poplatku dotkne více než 80.000 lidí. Výpadek v rozpočtu kvůli úlevě by měl činit kolem 30 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posměch i urážky. České děti zažívají na internetu peklo

19.11.2019 12:15 S urážkami, posmíváním a jiným negativním chováním se na internetu podle průzkumu pro společnost…

Nehoda při závodech. Kdo odpovídá za újmu způsobenou autem? NS rozsekl spor

19.11.2019 12:07 Za nemajetkovou újmu způsobenou při havárii závodního automobilu může odpovídat nejen pořadatel…

Smrtící výstřel ze zoufalství? Soud řeší případ zabití hosta v restauraci

19.11.2019 09:37 Před olomouckým krajským soudem dnes stanul jednapadesátiletý Milan Sobotka obžalovaný ze zabití…

Demonstranti po několika dnech ukončili blokádu Karolina

18.11.2019 21:01 Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama