Koněv dál budí vášně. K soše se připoutal muž odmítající její odstranění

K soše sovětského maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 se dnes vpodvečer připoutal muž. Nesouhlasí s odstraněním pomníku. U sochy prý nechce protestovat dlouho. Policisté ho na místě nechali, protože nenarušuje veřejný pořádek. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Socha maršála Koněva (foto: Matěj Baťha)
doporučujeme

"Muž demonstruje proti odstranění sochy. Na místě chce zůstat jen do večera, protože vstává do práce. Hlídka nezjistila žádné porušení zákona," uvedla mluvčí. Serveru iDNES.cz muž řekl, že se ho dění kolem sochy týká, protože jeho děda za druhé světové války bojoval.

Pomník v pražské Bubenči v poslední době vyvolává mnoho kontroverzí. Opakovaně se stal cílem vandalů. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) nechal kolem pomníku postavit lešení s plachtou, kterou odpůrci zakrytí několikrát strhli. Zastupitelstvo Prahy 6 ve čtvrtek rozhodlo, že Koněvovu sochu v pražské Bubenči má nahradit nový památník osvobození metropole za druhé světové války. Pro maršálovu sochu se bude hledat jiné místo. Rusko rozhodnutí ostře kritizovalo a pohrozilo odvetou.

Maršálova socha byla odhalena v roce 1980. Koněv se zapsal do dějin jako jeden z hlavních vojenských vůdců druhé světové války. Velel sovětským vojskům - 1. ukrajinskému frontu - například při osvobození části Polska a Čech, včetně Prahy. Po válce se v 50. letech stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. Řídil potlačení maďarského povstání proti komunistickému režimu v roce 1956. Jako velitel sovětských vojsk v Berlíně se pak Koněv také účastnil řešení druhé berlínské krize, kdy bylo město rozděleno zdí na západní a východní.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražský Babybox zachránil další život, našli v něm holčičku

16.10.2019 21:06 Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo dnes vpodvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá,…

Česko demonstruje na podporu Kurdů, lidé se sešli v Praze i Brně

16.10.2019 20:26 Aktualizováno Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí,…

Bertramka nadále láká lidi, za Gotta zapalují další svíčky

16.10.2019 18:09 U domu zesnulého zpěváka Karla Gotta na pražské Bertramce za poslední den přibylo několik svíček a…

Česko už nechce být zemí s levnou prací, píše prestižní deník

16.10.2019 17:55 Česká republika, Polsko a Maďarsko se snaží zbavit pověsti zemí s levnou pracovní silou. Chtějí se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama