Koronavirová krize v ČR: Lidem chybí pivo a kolegové, pomáhá zahrada či Lego

Lidem v době koronavirových opatření chybí setkávání s přáteli, živá kultura, točené pivo i volné cestování, mnohým se začíná stýskat také po pracovních kolektivech nebo škole. Vyplnit čas, který by jinak náležel společenskému životu, pomáhají dobré knihy, seriály z Netflixu, stavebnice Lego, deskové hry nebo práce na zahradě.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Na to, co jim nyní schází a co naopak pomáhá přečkat týdny plné různých omezení, se ČTK ptala desítek lidí v produktivním věku, převážně z Brna a okolí.

V době, kdy se Česko kvůli koronaviru v mnoha směrech prakticky zastavilo, rodičům s malými dětmi paradoxně chybí klid. Města totiž sice utichla, ubylo aut i lidí v ulicích, ale o to větší ruch je v bytech, které teď mnohdy slouží jako domov, kancelář i škola zároveň. "Mně schází ticho. V domácím vězení je větší šrumec než obvykle," říká maminka čtyř dětí Jana.

Souhlasí i další rodiče. "Nejvíc mi chybí školka, kam bych poslala děti. A manželova kancelář, kam bych přes den poslala jeho," uvedla s nadsázkou novinářka Barbora. "Chybí mi ticho a samota. Nebyla jsem sama opravdu strašně dlouho. Nejtěžší je skloubit domácí školu a home office," doplňuje Hana, která pracuje v marketingu.

Pro mnoho lidí se stává únikem zahrada a jarní práce na záhonech. Ožila i dlouho opuštěná zákoutí v brněnských vnitroblocích, mizí plevel a náletové dřeviny. Kutilové se zase pustili do zvelebování domů a bytů. "Spoustu věcí, o kterých jsem si myslel, že je dodělám až za deset let, stihnu už letos," říká Richard, který se stará o rodinný domek. Kutily ale brzdí uzavřené obchody s některými produkty. Leccos se dá koupit přes internet, ale ne všechno, shodují se.

Brňanům se v době nedobrovolné společenské izolace stýská i po věcech, na které si jinak možná občas postěžují - dětem po škole, dospělým po pracovních kolektivech. "Chybí mi běžný šrumec na pracovišti. Uvědomuji si teď, jak moc ho mam ráda a jak moc mě moje práce baví," uvedla například Hana, která pracuje v televizním studiu.

Spousta lidí těžce nese, že se nemohou věnovat svým koníčkům, kolektivním sportům, případně že museli přerušit pravidelná setkávání s přáteli, odříct si šálek v kavárně nebo chlebíčky z vyhlášeného lahůdkářství. Redaktoru Janovi z Líšně nejvíc schází točené pivo. Ale k situaci přistupuje stoicky - naštěstí je po ruce lahvové.

Další dotázané rmoutí zavřené hranice, konec těšení na letní dovolenou a omezení pohybu. "Chybí mi hlavně možnost cestovat - prostě se sbalit a na pár dní vypadnout do hor," říká webdesignér Martin z Babic nad Svitavou.

Jiným schází živá kultura - divadla či koncerty. "Jeviště a pódia se živými lidmi mi opravdu chybí. Až nyní zjišťuju, jak silná to byla a je závislost, i když šlo z větší části o profesní a pracovní záležitosti," říká divadelní kritik Luboš. Stejně jsou na tom i ti, kteří běžně stojí na jevišti, třeba amatérská divadelnice Zuzana, které se stýská po zkouškách, přehlídkách i představeních. "Až mě poslední dobou štvalo, kolik tam trávím času a že hraju skoro každý druhý víkend - no, tak už ne," konstatovala Zuzana.

Někomu v době koronavirových opatření pomáhá rutina - udělat dnům řád a dodržovat jej. "Pomáhá mi jít každý den běhat a šít roušky a řádit na zahradě a dělat si plán jen na konkrétní den, delší úsek nemá smysl," řekl například adiktolog Martin.

Že koronavirus působí ve společnosti opravdu znatelné změny, potvrzuje třeba konstatování Markéty, jednatelky malé firmy z Brna. "Chybí mi dokonce i ta Praha. Neuvěřitelné, já vím," uvedla Markéta.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Stovky lidí v Brně demonstrovaly proti vládním opatřením

12.09.2021 18:30 V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru,…

Horská služba v létě zasahovala u 1487 případů

12.09.2021 08:28 Horská služba ČR o letních prázdninách zasahovala u 1487 případů, což bylo o 84 méně než před rokem…

Důsledky útoku z 11. září pociťujeme dodnes, připomíná expert

11.09.2021 09:39 Teroristický útok na USA 11. září 2001 byl podle zástupce ředitele Centra bezpečnostních a vojensko…

Od pondělí se neočkovaným ztíží návrat z Chorvatska a Rakouska

10.09.2021 18:45 Aktualizováno Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska. Na…

Kellner dostal od Metnara vyznamenání za přínos v boji s pandemií

10.09.2021 17:05 Zesnulý majitel PPF Petr Kellner obdržel za přínos v boji proti covidu-19 resortní vyznamenání…

Byznys si už budeme tvrdě bránit. Umíme vymyslet lepší řešení než úředníci…

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboše Kastnera…

Policie uzavřela část Ostravy-Poruby, našla se tam nevybuchlá munice

09.09.2021 18:19 Aktualizováno Policie uzavřela část Ostravy-Poruby kvůli nálezu nevybuchlé letecké pumy. Evakuuje obyvatele domů…

Související:

Právě se děje

reklama