Koronavirus a exekuce: Ministerstvo na webu radí dlužníkům v nouzovém stavu

Ministerstvo spravedlnosti radí na svém webu lidem, kteří se vlivem nouzového stavu dostali do ekonomických problémů. Zveřejnilo obecné vzory žádostí o odklad exekuce, o snížení výše měsíční splátky či o přerušení insolvenčního řízení. Informace mají pomoci především těm dlužníkům, jimž kvůli současným vládním opatřením hrozí nižší příjem nebo jeho celková ztráta. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

ministerstva
doporučujeme

Ministerstvo připomnělo, že lidé v exekuci mohou navrhnout její odklad soudnímu exekutorovi. Exekutor pak nečiní žádné úkony směřující k provedení exekuce. "To neplatí v případě, že se jedná o návrh, který je svévolným nebo zřejmě bezúspěšným uplatňováním nebo bráněním práva, nebo pokud jde o návrh, ve kterém účastník řízení uplatnil stejné okolnosti, o kterých již bylo rozhodnuto," upozornil úřad.

Dlužníci v insolvenčním řízení mohou v současné mimořádné situaci požádat o snížení výše měsíčních splátek nebo o přerušení splácení. S žádostí se musí obrátit na příslušný insolvenční soud.

Pro řízení, která začala po loňském červnu, platí, že dlužník může požádat o změnu výše splátek kvůli změně poměrů. "Takové žádosti soud může vyhovět, pokud by aktuální výše splátek v podstatě znamenala, že dlužník nebude schopen dlouhodobě splácet," uvedl úřad. Soud rovněž může na návrh dlužníka rozhodnout o přerušení oddlužení až na rok, ovšem pouze jednou.

Ministerstvo také připravuje k insolvencím a exekucím balíček změn, které by měly reagovat právě na současnou situaci spojenou s koronavirovými opatřeními. Vláda chce balíček projednat příští týden. Vlastní novelu insolvenčního zákona sestavili také soudci pražského vrchního soudu, kteří návrh zaslali ministerstvu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Liberec dá seniorům zdarma roušky, Děčín připravuje objekt pro bezdomovce…

04.04.2020 13:55 Liberec začne od pondělí všem obyvatelům města starším 65 let vozit do jejich domovů zdarma roušky.…

Interna v Břeclavi má šest nakažených zdravotníků, devět pacientů

04.04.2020 13:41 Na interně Nemocnice Břeclav mají nákazu koronavirem tři lékaři, tři sestry a devět pacientů. ČTK…

U 37 zdravotníků z Prachatické nemocnice se nepotvrdil COVID-19

04.04.2020 11:51 Testy 37 zdravotníků interního oddělení prachatické nemocnice nepotvrdily koronavirus. Všichni se…

Zemřela další nakažená seniorka z domova v Michli, COVID-19 nebyl…

04.04.2020 11:14 V pražské Všeobecné fakultní nemocnici dnes zemřela žena narozená v roce 1928, která se nakazila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy