Koronavirus na Olomoucku: Uzavřenou oblast v katastru Litovle střeží policisté

Uzavřenou oblast v katastru Litovle na Olomoucku s extrémním výskytem případů koronaviru střeží policisté. Je tam až tisíc kontaktů s vazbou na pozitivní případy, potvrdil dnes novinářům olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). O rozšíření uzavřených oblastí, například o Olomouc, se podle něj zatím neuvažuje. Právě rozsáhlou sítí kontaktů a vazeb odůvodnil hejtman i počet uzavřených obcí.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Policie ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Od dnešních 03:00 byla uzavřena oblast 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle. Podle informací ČTK vjezdy i výjezdy střeží od časného rána policie, armáda zatím nebyla potřeba. "Snažili jsme se, aby byl zabezpečen provoz a zásobování. Hlavní je, aby fungovalo zásobování a to nejen potravin, ale i dovozu ropných produktů na benzinky, dezinfekčních i drogistických potřeb. Přizpůsobili jsme to mu i vjezdy dodavatelů," řekl dnes novinářům Okleštěk s tím, že během dneška se bude opatření ještě upřesňovat a doplňovat tak, aby zásobování bylo stoprocentní.

"Někteří dodavatelé se nedostali do území, policie je nepustila. Nyní se to upřesňuje za účasti policie, aby se vychytaly detaily," doplnil hejtman.

Podle něj jsou všechna opatření zavedena, protože dotčené území je prosáklé virem. V oblasti je 25 potvrzených případů nákazy koronavirem, síť kontaktů je však velice rozsáhlá a jde až o tisícovku lidí. "Je tam široké prosíťování kontaktů. Kdybychom některou z obcí vyřadili, neošetřili bychom to území tak, jak by bylo potřeba, efektivita nařízení by se výrazně snížila. Je potřeba, aby se to nešířilo dál, aby nebyly kontakty a aby se kontakty nevyvážely dál do celého Olomouckého kraje a celé republiky. Vazba této lokality na Olomouc je velká a migrace za prací je tam také vysoká," podotkl hejtman. K opatřením v dalších oblastech není podle něj důvod, mimo tuto lokalitu jsou na Olomoucku pouze dva výskyty.

Okleštěk také uvedl, že do oblastí nebudou vpuštěni lidé ani kvůli zaměstnání v dotčených oblastech, aby nebyli infikováni. Uvedl, že naopak pracující z oblasti budou moci do práce docházet, pokud nebudou mít prokázaný výskyt. Kraj se bude podle hejtmana snažit co nejdříve do oblasti transportovat roušky, kterých je tam nedostatek. Roušky budou dovezeny ke starostům obcí s rozšířenou působností, na nich bude poté distribuce. "Udělám pro to maximum, aby to bylo dnes," řekl hejtman na dotaz ČTK. Olomoucký kraj minulý týden objednal půl milionu roušek a 15.000 respirátorů, dosud je ale neobdržel.

Nařízení je vyhlášeno kromě Litovle, Uničova a Červenky také pro obce Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle a to na dobu 14 dní. Obyvatelé z těchto uzavřených obcí, pokud budou mít příznaky, budou dle hejtmana testováni primárně, na místo přijedou zdravotníci v sanitkách k tomu vyčleněných.

Odpoledne hejtmanství plánuje tiskovou konferenci s hygieniky za účasti některého ze starostů z uzavřených oblastí přes Skype.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

28.03.2020 11:16 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Domovy nejsou na koronavirus připraveny, může se šířit, tvrdí šéf asociace

27.03.2020 21:38 Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se…

V sociálních službách chybí respirátory FFP3, ukázal průzkum

27.03.2020 19:31 Aktualizováno Celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné…

Žaloba navrhuje soudu, aby zrušil zákaz přítomnosti otců u porodu

27.03.2020 19:05 Advokát Ondřej Pecák a Liga lidských práv napadli u pražského městského soudu opatření, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama