Koronavirus: O lékařskou službu na Letišti Praha stoupl zájem

Na stálou lékařskou službu na Letišti Praha se obrací více lidí, než bylo dosud běžné. Nárůst je znatelný od neděle, přesná čísla ale bude mít služba až v měsíční statistice. Na onemocnění novým typem koronaviru, který se šíří v Číně, se ale od neděle zatím další podezření neobjevilo. ČTK to dnes řekl vedoucí stálé lékařské služby David Klouček. V neděli o preventivní zdravotní vyšetření na letišti požádaly dvě ženy, které do Prahy přiletěly z Číny přes katarské Dauhá, v Nemocnici Na Bulovce se ale onemocnění koronavirem nepotvrdilo.

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

"Zafungoval nastavený letištní režim," uvedl Klouček. "Žádné další podezření jsme zatím nevyslovili," dodal. Nárůst oproti běžným počtům vyšetřených podle něj zřejmě ukáže statistika, která se dělá jednou za měsíc. Obvyklý počet cestujících, kteří stálou lékařskou službu denně vyhledají, se v závislosti na sezoně pohybuje mezi šesti až deseti.

Stálá lékařská služba, kterou na pražském letišti tvoří lékař, nelékařský zdravotnický pracovník a řidič připravené sanitky, funguje podle Kloučka jako lékařská pohotovostní služba. Pro nakažlivé nemoci má předepsaný postup od hygieniků.

V případě koronaviru zjišťuje u pasažérů teplotu a respirační obtíže, sleduje se také takzvaná cestovatelská anamnéza, tedy jestli člověk přiletěl z nákazou zasažené oblasti nebo mohl být v kontaktu s nakaženými lidmi. Další postup pak lékař konzultuje se zástupcem hygieny, mohou rozhodnout o domácí karanténě nebo převozu do zdravotnického zařízení.

Letiště Praha v pondělí vyzvalo aerolinky ke spolupráci, aby informovaly cestující na palubě letadla, že mají při podezření na onemocnění koronavirem zůstat na letišti a okamžitě tam vyhledat lékaře. Do cíleného oslovování cestujících s příznaky onemocnění se zapojí také pracovníci pasové kontroly. Mluvčí letiště Kateřina Pavlíková dnes ČTK řekla, že výzva směřovala ke zhruba 90 leteckým společnostem, které do Prahy létají, a předpokládá postupné zavádění tohoto opatření. Pokud pasažér s příznaky nemoci o kontrolu u letištní lékařské služby nestojí, nikdo ho k ní nemůže nutit.

Pro lety z Číny pražské letiště už dřív vyčlenilo dva speciální vchody, které se pravidelně dezinfikují. Na twitteru letiště uvedlo, že dnešní ranní let ze Šanghaje byl standardní. Jako součást preventivních postupů byl u příletu pracovník, který sledoval, zda mezi pasažéry není někdo s možnými příznaky nákazy koronavirem.

Virus, který se začal loni šířit z Wu-chanu, zabil už nejméně 106 lidí a jen v Číně je jím nakaženo více než 4500 lidí. Další případy jsou v zahraničí, kde ale nikdo nezemřel. V Evropě byla nákaza potvrzena v Německu a ve Francii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama