Koronavirus v Česku: Kdy se opět povolí koncerty a otevřou kina?

Koronavirus SARS-CoV-2 negativně ovlivňuje život většiny lidí nejen v Česku, ale i v desítkách dalších zemí. U nás má kromě jiného za následek například omezené vycházení a uzavřené sportovní, kulturní a společenské akce. A jak se zdá, ještě dlouho se na tom nic nezmění.

Česko má k úternímu ránu 1289 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v Česku 3 tisíce případů nákazy nemocí COVID-19. Na konci dubna pak až 15 tisíc nakažených.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula sice oznámil, že stát chystá takzvanou chytrou karanténu tak, aby se mohl znovu nastartovat průmysl, neznamená to ale, že by se uvolnila všechna opatření. Naopak.

Hromadné akce budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha opět povolené jako jedny z posledních, podobně otevření škol. A s tím se počítá nejdřív v polovině května, což znamená, že povolení kulturních a dalších akcí bychom se mohli dočkat až za dva měsíce.

Dopady pozastaveného kulturního a společenského života přitom potrvají ještě měsíce. Letos se například neuskuteční soutěž Pražského jara, o podobě tradičního festivalu vážné hudby se rozhodne během následujících týdnů. Přípravy na červencový Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary zatím i přes nouzový stav pokračují.

Omezení volného pohybu, zavření restaurací a většiny obchodů potrvá prozatím do 1. dubna. I zde ale nelze vyloučit odklad. Česko za dobu své existence nečelilo takové zkoušce, jako je pandemie koronaviru, řekl v projevu odvysílaném třemi hlavními televizemi premiér Andrej Babiš (ANO) a dodal, že výjimečná opatření mohou trvat déle, než vláda očekávala.

Kvůli koronaviru jsou od 11. března zavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy. Neotevřou se asi dřív než v polovině května či začátkem června. Ministerstvo školství ale nepočítá s tím, že by se kvůli tomu zkracovaly letní prázdniny.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé kultura Kina češi Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy