Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové odškodnění od státu za průtahy v trestním řízení. Dnes to pravomocně potvrdil pražský městský soud, který zamítl Zagorovo odvolání. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Justice dříve Zagoru poslala na pět let do vězení, a to za působení v Krejčířově gangu a za padělání peněz.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Policie Zagoru obvinila v roce 2005, kdy Krejčíř uprchl do zahraničí. Pravomocný odsuzující verdikt si správce vyslechl o 13 let později.

Obvodní soud pro Prahu 2 dal v lednu Zagorově žalobě proti ministerstvu spravedlnosti částečně zapravdu - konstatoval, že v trestním řízení u Městského soudu v Praze došlo k průtahům, a tím i k porušení Zagorova práva na rozhodnutí věci v přiměřené lhůtě. Požadavku na zaplacení 250.000 korun ale soud nevyhověl a odvolací senát se nyní s tímto rozhodnutím ztotožnil.

Zagora v žalobě kritizoval, že orgány činné v trestním řízení nesourodě projednávaly řadu nesouvisejících věcí, přičemž Zagory se týkala jen jedna z nich. Vadila mu zejména prodleva mezi ukončením vyšetřování a podáním obžaloby a také to, že pražskému městskému soudu trvalo vyhotovení písemného rozsudku rok a tři měsíce.

Zagora byl odsouzen ve stejném procesu, v němž dostal Krejčíř patnáctiletý trest vězení za pokus o vytunelování Čepra, za přípravu vraždy celníka a za další činy. Soudy Zagoru označily za Krejčířovu "pravou ruku". Podle nich předával v letech 2002 až 2005 ostatním členům gangu podnikatelovy pokyny a rovněž se podílel na padělání korun i švýcarských franků, které chtěl Krejčíř udat jako pravé a podvést tak stát o stovky milionů.

Před trestním soudem Zagora svou roli bagatelizoval. Hájil se tím, že pouze plnil úkoly svého nadřízeného a neznal souvislosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 15:04 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Omezení volného pohybu osob: Co je dovoleno a naopak zakázáno?

21.10.2020 14:49 Aktualizováno Vláda omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Na twitteru…

Vláda kvůli covidu uzavírá maloobchod a služby, omezí se pohyb lidí

21.10.2020 13:13 Aktualizováno Vláda kvůli vývoji koronavirové epidemie rozhodla o uzavření maloobchodu od čtvrtka 06:00. Výjimku…

Epidemiolog Maďar varuje: Na protestech je rizikové skandování bez…

21.10.2020 11:54 Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama