Krém na křečové žíly za korunu? Muž podvedl stovky seniorů, soud ho potrestal

Olomoucký vrchní soud snížil dnes z šesti na pět let trest osmadvacetiletému Janu Morárovi za rozsáhlý podvod na důvěřivých seniorech. V roli obchodního zástupce jim prostřednictvím najatých brigádníků v Olomouckém a Moravskoslezském kraji nabízel krém na křečové žíly za jednu korunu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Po seniorech však posléze požadoval na základě nevědomky uzavřené smlouvy zaplacení 4650 korun jako aktivační poplatek. Podle rozsudku takto povedl nebo se o to pokusil 1300 lidí. Část poškozených poplatek zaplatila.

Muži původně za podvod hrozilo pět až deset let vězení. Vrchní soud při snížení trestu přihlédl k výši způsobené škody a dosavadnímu způsobu života, na straně druhé zohlednil počet poškozených a zranitelnost této cílové skupiny. "Odpovídajícím trestem je trest uložený na samé spodní hranici trestní sazby," uvedl předseda senátu Jaroslav Holubec.

Obžalovaný žádal zproštění, tvrdil, že jeho trestní odpovědnost nelze dovodit. Obhájce argumentoval tím, že byla vyslechnuta pětina svědků z celkového počtu poškozených a ani jeden nepotvrdil, že by obžalovaný krém nabízel. Napadl i výši trestu. "Je to sedm let. Pan Morár se k věci přimotal jako středoškolák, který si chtěl přivydělat. Reálná škoda je půl milionu korun, nikdo se k ní nepřihlásil. Rozhodně nebyl hlavou nějaké skupiny osob. Uložený trest je velmi přísný," uvedl obhájce. Podle soudu však o jeho vině není pochyb.

Morár vystupoval v roce 2011 jako zástupce firmy Streemsun, která podle obžaloby patřila k takzvaným šmejdům, tedy společnostem, které se zaměřují na podvádění seniorů. Morár podle rozsudku najal a vyškolil brigádníky, kteří důchodce oslovovali u lékáren, nemocnic či na náměstích. Krém za údajnou katalogovou cenu 230 korun jim nabízeli za jednu korunu. Podmínkou však bylo podepsání dokumentu, o kterém tvrdili, že jde jen o předávací protokol. Ve skutečnosti šlo o souhlas se členstvím v drogerijním klubu a zaplacením aktivačního poplatku 4650 korun.

Podle rozsudku bylo účelem jejich jednání vymáhání poplatku za aktivační kód. Lidi, kteří si krém zakoupili, firma po 30 dnech vyzvala k zaplacení dluhu s termínem do sedmi dnů s upozorněním na vymáhání pohledávky soudní cestou.

Poškozeno bylo podle soudu 1294 lidí, z toho 104 poškozených na výzvu firmy reagovalo a poplatek zaplatilo, dva z nich i smluvní pokutu. Na účet obchodní společnosti takto přišla částka 490.000 korun. Případ byl poté hojně medializován a o celou věc se začali zajímat policisté. Na vymáhání celkové částky ve výši šesti milionů korun tak už podle soudu nedošlo. Za podvod byl stíhán také jednatel firmy, před dvěma lety ale zemřel, a jeho stíhání tak bylo zastaveno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Toaletní papír místo roušky. Na severu Čech sílí odpor vůči vládnímu…

28.09.2020 22:00 Aktualizováno Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na protest proti vládním opatřením. Na sociálních…

Odposlechy lze využít, i když byly nařízeny v jiné kauze, rozhodl Nejvyšší…

28.09.2020 20:26 Odposlechy lze užít jako platný důkaz, i když byly nasazeny kvůli jinému podezření. Podle…

Vážná nehoda na Olomoucku: Několik zraněných, jednoho museli hasiči…

28.09.2020 19:45 Aktualizováno Na silnici druhé třídy u Štěpánova u Olomouce se dnes odpoledne srazily dva osobní automobily. Na…

Hasiči už druhý den zápolí s požárem na Olomoucku, hoří halda štěpky

28.09.2020 16:02 Hasiči již druhý den likvidují požár velké haldy štěpky v Kozlově na Olomoucku. Halda materiálu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama