Krizové jednání hygieniků: OKD musí všechny zaměstnance otestovat na covid-19

Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD v Karviné stoupl od neděle o čtyři na 494. Přibyli tři zaměstnanci a rodinný příslušník. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě nařídila společnosti OKD, aby do konce června nechala na covid-19 otestovat všechny své zaměstnance kromě pracovníků z Dolu Darkov a Golf Resortu Lipiny. Vyplývá to z informací na webu KHS.

Ilustrační foto
doporučujeme

V evidenci hygieniků je 321 pozitivně testovaných zaměstnanců dolu včetně 22 polských pendlerů a 159 jejich příbuzných. Dalších deset pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole provádějí třeba údržbu. K darkovskému ohnisku hygienici řadí i čtyři lidi z okresu Frýdek-Místek, které nakazil člověk z ohniska.

Nařízení o povinném testování se týká všech zaměstnanců firmy a lidí, kteří pro ni pracují ve všech provozech a pracovištích na Karvinsku, vyjma Dolu Darkov, kde se už plošně testovalo, a Golf Resortu Lipiny, který není spojen s těžbou uhlí.

"Speciální tým, který tvoří desítky lidí, v tuto chvíli připravuje logistické zajištění testování. Chystáme všechny podklady. V plánu je zahájit testování ve středu," řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. V dolech pracuje zhruba 8400 lidí.

Důl Darkov je jediným ohniskem nákazy v Moravskoslezském kraji. "Situace v Moravskoslezském kraji má příznivý vývoj, k dnešku je hlášeno 1807 pozitivních, za posledních 24 hodin přibylo pět osob, čtyři z okresu Karviná," uvedli hygienici.

Mimo ohnisko Dolu Darkov zaznamenala KHS v okrese Karviná jedno onemocnění covidem-19, jeden případ do darkovského ohniska je z okresu Frýdek-Místek. "Z ostatních okresů Moravskoslezského kraje nebyl hlášen žádný nový případ onemocnění," uvedla KHS.

Ředitelka krajských hygieniků Pavla Svrčinová po jednání krizového štábu kraje uvedla, že situaci na Darkově se hygienikům podařilo podchytit. Počet nově nakažených podle ní klesá a hygienici dohledávají hlavně kontakty nakažených. Za problém ale označila nemocné pracovníky z Polska, kteří se testují jako samoplátci. Test jim vyjde pozitivní, do práce nepřijdou a zůstanou v Polsku, ale hygienici by potřebovali dohledat jejich kontakty. Navázat s nimi spojení je časově náročné.

"Na ostatních dolech na Karvinsku jsme se rozhodli testovat vzhledem k charakteru pracovišť. Nemáme tam ale velký výskyt toho onemocnění," uvedla Svrčinová. Dodala, že testovat se bude rapid testy, mělo by jich být provedeno asi 8000. Testy podle Svrčinové dodalo ministerstvo zdravotnictví. Podle ředitelky těžební firma testy převzala a musí zajistit provedení. "Jakmile bude někdo pozitivní rychlotestem, jde klasicky na PCR test," řekla Svrčinová.

Kraj dnes ukončil pravidelné zasedání krizového štábu, situaci v regionu bude každé dva týdny vyhodnocovat bezpečnostní rada kraje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám

06.07.2020 11:39 Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib,…

Nezaměstnanost podle analytiků v červnu stoupla ke 4 procentům

06.07.2020 08:48 Nezaměstnanost v červnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK stoupla z květnových 3,6 procenta ke…

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy