Kuriózní případ zranění při rytířském turnaji skončil, verdikt je pravomocný

Dvěma podmíněnými tresty definitivně skončil neobvyklý případ střelného poranění z rytířského turnaje na hradě Chojník v Polsku. Mladého figuranta zasáhl do mozku projektil z toaletního papíru vystřelený z repliky hákovnice, historické zbraně využívané husity. Tresty dostali muži, kteří hákovnici připravovali, jeden z nich pak přiložil doutnák. Zbraň držel dobrovolník z řad diváků. Soudní rozhodnutí jsou dostupná v justičních databázích.

rytíři
doporučujeme

Neštěstí se odehrálo v srpnu 2013 při ukázce historických palných zbraní. Případem se zabýval od roku 2015 Obvodní soud pro Prahu 10. Oběma odsouzeným uložil za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti šest měsíců vězení s podmínečným odkladem na 18 měsíců. Loni v prosinci odmítl dovolání odsouzených Nejvyšší soud. Jeden z nich, který přikládal k hákovnici doutnák, podal ještě ústavní stížnost. Ústavní soud ji taktéž odmítl.

Dobrovolník z řad diváků dostal za úkol vystřelit podle instrukcí nad figuranta, jenž měl předstírat zásah a padnout k zemi. Papírová vycpávka jej však skutečně zasáhla do čela. Podle kazuistiky zveřejněné v odborném neurologickém periodiku pronikla osm centimetrů do mozku. Z polské nemocnice pacienta transportovali do Brna, kde se podrobil operaci a léčbě.

Podle pravomocného verdiktu chybovali oba muži, kteří hákovnici připravovali. Toaletní papír, ze kterého vycpávku udělali, byl navlhčený a příliš pevně zhutněný nabijákem. Po výstřelu tak zafungoval jako skutečný projektil. Suchý papír by se rozprášil před ústím hlavně.

Odsouzený, který podával ústavní stížnost, naznačil možnost, že ucpávku mohl navlhčit nepozorovaně někdo jiný. Ústavní soudci ale odkázali na rozsáhlé dokazování, včetně mnoha svědeckých výpovědí, lékařských zpráv a znaleckého posudku z balistiky. Neprokázalo se, že by někdo třetí manipuloval se zbraněmi.

"Příslušné soudy se celou věcí řádně zabývaly, objasnily, z jakých důkazů vycházely, jakým způsobem je hodnotily, proč některé z nich považovaly za nevěrohodné nebo rozporuplné a které skutečnosti měly naopak za prokázané," stojí v usnesení.

S nárokem na náhradu škody odkázaly trestní soudy zasaženého figuranta na občanskoprávní řízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nesezdaným párům by k setkání mohlo stačit čestné prohlášení

15.07.2020 18:42 Cizincům, kteří tvoří s českým občanem nesezdaný pár, by mohlo k příjezdu do Česka stačit čestné…

Katolíci se dali na podnikání. S luxusními hotely většinou narazila

15.07.2020 18:25 Touha po rychlém a snadném výdělku se patrně nevyhýbá ani katolické církvi, která se v poslední…

Mezi horníky z OKD a příbuznými přibylo 20 lidí s covidem-19

15.07.2020 18:14 Mezi horníky Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih a jejich příbuznými za poslední den přibylo 20 lidí…

V Museu Kampa v centru Prahy hořelo. Jsou tam sbírky nedozírné hodnoty

15.07.2020 17:15 Aktualizováno V ulici U Sovových mlýnů na pražské Kampě zasahují hasiči, hořelo v jedné z budov v areálu Musea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama