Z Íránu dorazilo 11 Čechů, u šesti už testy vyloučily koronavirus

Testům na nový typ koronaviru způsobující nemoc Covid-19 se dnes podrobilo 11 českých studentů vysokých škol, kteří přiletěli z Íránu. U šesti z nich už testy nákazu vyloučily, dalších pět na výsledky ještě čeká, oznámil na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z pražského letiště byli studenti převezeni do Nemocnice Na Bulovce k odběru vzorků. Protože nemají žádné příznaky, budou v domácí karanténě, řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa. V Íránu bylo podle oficiálních informací zaznamenáno 95 nakažených, 16 lidí od minulého týdne zemřelo.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

K dnešku bylo v Česku na koronavirus podle Vojtěcha vyšetřeno 98 lidí. "Všechny výsledky jsou negativní, včetně šesti Čechů, kteří se vrátili z Íránu. Vzorky dalších pěti, kteří se vrátili taktéž z Íránu, ale později, jsou nyní testovány v Národní referenční laboratoři," oznámil večer ministr. Podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka se jedná o studenty z vysokých škol v Plzni, Olomouci a Českých Budějovicích. Letiště o nich podle mluvčího Letiště Praha Romana Pacvoně vědělo dopředu.

Pracovníci letiště je z preventivních důvodů doprovodili k lékařské službě, která na letišti nepřetržitě funguje. Na místě byli podle Boublíka i pražští hygienici. "Žádný z cestujících nevykazoval žádné známky respiračního onemocnění, neměli zvýšenou teplotu ani žádné další potíže," uvedl Pacvoň.

Část studentů, u kterých už testy přítomnost koronaviru vyloučily, již byla převezena podle mluvčího Nemocnice Na Bulovce do domácí karantény. U zbylých budou testy hotovy zřejmě ve středu ráno.

Z nemocnice se vzorky, nejčastěji výtěr z nosu nebo krku a vzorek krve, odvážejí do Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Stejným způsobem i na stejném transportním médiu odesílají nemocnice a praktičtí lékaři do SZÚ i vzorky k testování chřipky. Pokud by byly k testování přizvány soukromé laboratoře, postupovaly by podle metodiky Národní referenční laboratoře.

Podle mluvčího letiště je případ výsledkem fungujících ochranných opatření. Letiště kvůli šíření koronaviru zavedlo řadu preventivních opatření. Například pro přílety z Itálie či Jižní Koreje, kde zaznamenali v posledních dnech zvýšený výskyt nemoci, vyhradilo speciální brány, které jsou určeny pouze pro tyto lety. Cestující jsou cíleně sledováni pro případ, že by vykazovali příznaky nemoci. Prostory jsou také častěji dezinfikovány, na letišti jsou rovněž rozmístěny informační letáky a cedule. Na letišti zároveň funguje stálá lékařská služba. Už dříve byly zrušeny všechny lety do Číny, kde je ohnisko nákazy.

Virus se šíří od prosince z Číny a zabil od té doby přes 2660 lidí, naprostou většinu z nich v Číně.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19: Psychologické sociální pasti a české roušky

06.04.2020 18:12 Sociální psychologie zná již přes 50 let fenomén sociální pasti. Jde o situaci, kdy jednotlivci…

Komentář lékaře: Přinesl covid-19 konec doby postfaktické?

06.04.2020 17:37 KOMENTÁŘ - Když jsme se ještě nedávno podivovali nad pojmem „doba postfaktická“, ani nás nenapadlo,…

Německo zatím nedá termín, kdy uvolní opatření. Kontroly na hranicích s ČR…

06.04.2020 15:50 Aktualizováno Německo zatím nezavede kontroly na hranicích s Českem, jak o tom uvažoval ministr vnitra Horst…

I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl Ústavní soud

06.04.2020 12:34 I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Zastal se ženy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy