Kvůli ochrnutí pacienta je před soudem zdravotní sestra. Řeší se vpich a podivná náplast

Děčínský okresní soud dnes pokračoval v projednávání případu zdravotní sestry Kláry Vtelenské obžalované z ublížení na zdraví z nedbalosti, předvolal si svědky a znalce z oboru lékařství. Podle obžaloby sestra píchla pacientovi v děčínské nemocnici neznámou látku, muž ochrnul a nemohl chodit. Nyní se pohybuje o holích.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokud se vina prokáže, hrozí sestře rok odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Sestra i nemocnice obvinění už dříve odmítly. Podle svědků z nemocnice, kteří dnes vypovídali, je Vtelenská dobrá pracovnice.

Další jednání soudce Martin Trubák naplánoval na 16. října, kdy budou vypovídat další svědci.

Případ se stal na podzim roku 2017, když šestasedmdesátiletý pacient ležel v nemocnici se silnými bolestmi hlavy. Zdravotní sestra mu podle obžaloby bez vědomí lékaře píchla injekci, aby mu od bolesti ulevila.

Celou věc oznámila manželka poškozeného. Uvedla, že po onemocnění pásovým oparem měl její manžel dočasné bolesti hlavy, na možnou komplikaci ho lékaři upozornili. Kvůli neustupujícím bolestem byl několikrát hospitalizován. Když 21. října 2017 manželce z nemocnice volal, řekl jí, že se nemůže hýbat. Na zádech měl vpich po injekci. "Manžel lékařce řekl, že v noci k němu přišla sestra se zřízencem, zřízenec ho pootočil na bok a sestra mu dala injekci," stálo v obžalobě. Muže poté dvakrát operovali kvůli vzniklému hematomu.

Vtelenská na jednom z minulých líčení řekla, že muži aplikovala do břišní krajiny injekci s lékem na ředění krve. K pacientově hematomu řekla, že se tvořil na pravé straně, ale vpich měl na levé straně. Podle jedné ze svědkyň měl muž vpich přelepený náplastí, kterou v nemocnici nepoužívají, což dnes potvrdila i předvolaná vrchní sestra z neurologického oddělení.

Svědkyně uvedla, že se šla na vpich podívat, aby mohla napsat hlášení o mimořádné události. "Co mě zarazilo, byl otisk náplasti, který byl široký, a my žádnou takovou náplast nepoužíváme," řekla k věci vrchní sestra. Doplnila, že stranu, na které vpich byl, si nepamatuje přesně. Podle ní byl ale na levé straně. Práci Vtelenské zhodnotila slovy: "je základním stavebním kamenem našeho oddělení."

Před soudem dnes vypovídal také lékař z děčínské nemocnice, o obžalované sestře řekl, že je svědomitá a pracovitá. "Nemám s ní špatné zkušenosti," dodal.

Soudní znalec ve svém lékařském posudku uvedl, že u poškozeného nelze určit, zda byl vpich proveden před přijetím na neurochirurgickou ambulanci nebo až poté.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 10:34 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Kauza podezřelé zakázky v Lánské oboře: Začal soud, Balák vinu odmítá

22.10.2020 16:36 Aktualizováno Kladenský soud dnes začal projednávat kauzu údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Mezi…

Požár zachvátil velkou halu se senem na Jesenicku, škoda jde do milionů

22.10.2020 15:48 Aktualizováno V Mikulovicích na Jesenicku zasáhl dnes ráno požár halu s uskladněným senem. Na místo se sjelo…

V noci na neděli se změní čas, budeme spát o hodinu déle

22.10.2020 13:06 O nadcházejícím víkendu začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama