Letadlo z Indonésie přivezlo do Prahy 98 Čechů

Do Prahy přiletělo dnes ráno repatriační letadlo z Indonésie. Přivezlo 98 Čechů a 61 občanů jiných zemí Evropské unie, kteří uvízli na ostrově Bali. Vyplývá to z informací Letiště Václava Havla a z vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) na twitteru. Na počátku příštího týdne by měli do Česka přiletět i čeští občané evakuovaní z Austrálie a Nového Zélandu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Spolu s Čechy se z Indonésie v rámci unijní koordinace vrátilo také 16 Slováků, 13 Estonců, pět Rakušanů, pět Maďarů, pět Švédů, čtyři Lotyši a tři Rumuni. Při cestě na Bali letadlo využilo 15 Indonésanů, kteří se vrátili z Evropy do vlasti.

Kromě českých občanů z Indonésie se dnes podařilo evakuovat i 20 Čechů z Ruska. "Díky naší ambasádě a především přátelům z rakouského ministerstva zahraničí, kteří české občany vzali do letadla směr Vídeň," uvedl Petříček na twitteru. Dva Čechy se podařilo dopravit i z Fidži, odvezlo je německé letadlo, které míří do Mnichova.

Podle informací českého velvyslanectví v Canbeře se na počátku příštího týdne uskuteční i evakuace Čechů z Austrálie a z Nového Zélandu. V pondělí je odvezou letadla ze Sydney, z Aucklandu a z Christchurche do Soulu, odkud budou v úterý pokračovat do Prahy. Lidé mohou zažádat o místo v letadle do dnešní půlnoci australského času (16:00 SELČ). Podle dřívějšího vyjádření ministerstva zahraničí bylo v Austrálii a na Novém Zélandu minulý týden na 350 českých občanů, kteří měli zájem o návrat do vlasti.

Petříček dnes v tiskové zprávě ocenil i solidaritu těch Čechů, kteří se rozhodli v zahraničí zůstat a pomáhat. Jako příklad uvedl českou komunitu v Hondurasu, která zajistila potravinové balíčky pro 300 lidí na ostrově Roatán.

Repatriačními lety ministerstva zahraničí se od počátku pandemie koronaviru vrátilo do Česka zhruba 3000 lidí. Dalších více než 2500 dopravily z evropských zemí zvláštní autobusy. Ministerstvo minulý týden odhadovalo, že v zahraničí zůstává asi 2500 českých občanů, kteří mají zájem o návrat.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v Česku: Za sobotu přibylo 34 nakažených, málo se testovalo

31.05.2020 09:38 Za sobotu přibylo v Česku 34 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejméně za posledních…

Ve stísněných podmínkách bydlí 16 procent Čechů. Následky jsou závažné

31.05.2020 09:19 Ve stísněných podmínkách, které omezují možnost efektivní práce z domova nebo domácího vzdělávání,…

Nový typ koronaviru razantně zasáhl i Česko, zlom nastal 19. března

31.05.2020 09:03 V prvních dnech března počet nakažených rostl jen pomalu, pozitivních testů bylo maximálně několik…

Policie našla pohřešovaného kojence na Mělnicku mrtvého

31.05.2020 00:59 Aktualizováno Policie dnes nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy