Češi berou sousední země útokem. Už je nelákají jen nižší ceny

Češi opět vzali útokem obchody v sousedních zemích, zejména Německu, a to kvůli dočasnému snížení DPH na tamní potraviny. Díky tomu zboží mírně zlevnilo. O stejném návrhu se hovořilo i v Česku, ale ministerstvo financí jej odmítlo s argumentem, že by jej beztak zneužívaly obchodní řetězce. Svaz průmyslu a obchodu to vyloučil.

Například těstoviny předtím stály dvě eura devětasedmdesát centů, teď jsou o pět centů levnější,“ řekla v interview pro ČT24 vedoucí jednoho ze supermarketů v Bavorsku Miriam Strieglová. "Máme skutečně hodně českých zákazníků," podotkla.

Češi proto nejčastěji nakupují v Německu základní potřeby, tedy potraviny a drogerii. Němci zase jezdí do Česka pro tabákové výrobky a pohonné hmoty.

Vládní ekonomové predikují, že se největší evropské hospodářství propadne v letošním roce o více než šest procent, což je největší hodnota od druhé světové války. Dočasné snížení daně z přidané hodnoty je součástí opatření, ke kterým se německá vláda uchýlila, aby znovu nastartovala ekonomiku. V platnosti bude až do konce letošního roku. 

Nejedná se ale o plošné snížení cen pro spotřebitele. Výhodné je i pro prodejce, kteří z ušetřených peněz častokrát nakupují například ochranné prostředky.

"Pokud by ty peníze zůstaly lidem, tak samozřejmě by to znamenalo jakousi vyšší míru zadlužení – ale nezůstaly by lidem. Takže my bychom udělali takovouhle díru v rozpočtu, abychom podpořili řetězce, a to mi nedává smysl,“ vysvětlila šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO), proč stejný krok nezamýšlí i Česko.

Výhodné je nakupovat i v Rakousku

Ke snížení DPH kvůli krizi přistoupilo ale i Rakousko, kam taktéž někteří Češi jezdí nakupovat. Oblíbený je například hornorakouský Freistadt.

"Ano, hodně lidí z Čech k nám do města jezdí nakupovat,“ potvrdila tamní prodavačka Andrea Schwarzbauerová s dodatkem, že zejména o víkendech je počet českých a rakouských značek na parkovištích téměř vyrovnaný. 

Stejného názoru je i Jaroslav Řádek, který díky práci v Rakousku nakupuje výhradně tam. "Koupím francouzské párky u nás, francouzské párky tady, u nás je to samá sója, hned se při vaření rozsypou,“ řekl.

V Rakousku platí od pátku přísnější opatření proti koronaviru. V supermarketech a obchodech platí povinnost mít zakrytá ústa a nos.

Koronavirus se podepsal na nákupech Čechů na Slovensku

Pandemie covid-19 nejenže oslabila volný pohyb mezi Českem a Slovenskem, nýbrž i cesty za nákupy. Motivem častokrát nejsou ani výhodné ceny, nýbrž lepší dostupnost, úspora času i nákladů na dopravyu.

Ze Starého Hrozenkova je to například blíž za nákupy do slovenského Trenčína než do Uherského Hradiště. Mírně vyšší ceny vyvažují na Slovensku lidem, kteří žijí v jeho pohraničí, jejich úspory. Trenčín je blíž, kdežto stejné české obchody o hodně dál. 

Mnohem víc ale nakupují Slováci v Česku. Některé z obchodů dokonce přijímají i platby v eurech. Zásadní rozdíl mezi nákupy není v cenách, nýbrž v povinnosti nosit roušky, které ve slovenských obchodech zůstávají i nadále povinné.

Související

Více souvisejících

nákupy DPH potraviny jídlo Německo Rakousko Obchody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy