Lidé by měli z obecních vývěsek dozvědět, kam jít volit

Lidé by po dnešku už měli z obecních vývěsek vědět, kde budou moci za dva týdny volit nové krajské zastupitele a případně i senátory. Adresy volebních místností se většinou nemění, zůstávají stejné jako pro jiné typy voleb. Informace tak poslouží hlavně prvovoličům a těm, kteří se od předloňských komunálních a senátních voleb přestěhovali.

Volby, ilustrační foto
doporučujeme

Volební místnosti se nacházejí většinou ve veřejných budovách, nejčastěji ve školách, kulturních domech nebo na obecních úřadech. V některých obcích se muselo v minulosti volit například u starosty doma, v maringotce, nádražní čekárně nebo ve vestibulu plaveckého bazénu.

Adresu své volební místnosti najdou voliči i v obálkách spolu s hlasovacími lístky, které dostanou nejpozději v úterý 29. září. Z přiložených informací se dozvědí také to, do kterého volebního okrsku v obci patří a kam budou moci jít 2. nebo 3. října vybrat své zástupce v regionálním parlamentu.

Volebních okrsků, z nichž každý má svou volební místnost, je pro krajské volby zhruba 13.700. V Praze se krajské volby nekonají, neboť zastupitelstvo hlavního města se vybírá souběžně s komunálními volbami, ktreré budou za dva roky. Hlasovat budou moci pouze obyvatelé tří pražských senátních obvodů se sídly v Praze 1, 5 a 9.

Lidé, kteří z jakýchkoli důvodů nebudou moci volit krajské zastupitele v místě svého bydliště, si budou moci vyzvednout na radnici nebo obecním úřadě voličský průkaz. S ním budou moci hlasovat v kterékoli volební místnosti, avšak pouze v rámci svého kraje. Písemnou žádost o průkaz s úředně ověřeným podpisem musí lidé doručit obecnímu úřadu nejpozději sedm dní před zahájením voleb, tedy do pátku 25. září. Na osobní vyžádání a vyzvednutí budou mít lidé ještě pět dní navíc. Na radnici musí zajít nejpozději ve středu 30. září.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Motorkáři si připomněli českého knížete Svatováclavskou jízdou

28.09.2020 13:10 Šestého ročník Svatováclavské jízdy motocyklů Prahou se dnes vzhledem k počasí a opatřením proti…

Stará Boleslav si připomněla sv. Václava, program byl kvůli koronaviru…

28.09.2020 12:00 Aktualizováno Přísná opatření kvůli koronaviru dnes provázejí Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi u…

Nenazývejme svatého Václava kolaborantem, Čechy uchránil před germanizací,…

28.09.2020 09:00 ROZHOVOR – Jeho odkaz pošlapali nacisté i komunisté. Patrona české země svatého Václava, kterého…

Lázně ujišťují o zabezpečení proti covidu, potřebují klienty z ČR

27.09.2020 16:58 V lázních je podle Svazu léčebných lázní ČR menší riziko nákazy koronavirem než třeba v obchodě či…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama