V Ostravě to vře. Lidé protestují proti novým opatřením, stěžuje si i hejtman

Epidemiologická situace je v Česku zdá se dobrá, vyjma lokálního ohniska nákazy novým typem koronaviru na Moravskoslezsku, kde hygienici zavedli nová opatření a restrikce. To se ale setkalo s odporem tamního obyvatelstva, které se odmítá vzdát znovu nabyté svobody, včetně možnosti odložit roušku. Vzhledem k avizované demonstraci v centru Ostravy, oznámila policie, že hodlá situaci monitorovat, a dohlížet na dodržování povinných rozestupů.

Ivo Vondrák

Řada institucí, organizátorů kulturních akcí i samotných politiků nepovažuje přijatá opatření za opodstatněná. Terčem kritiky je zejména rychlost jejich zavedení. Informoval o tom server idnes.cz.

"Některá nařízení mohou být až panického charakteru,“ postěžoval si moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák během páteční tiskové konference na postup hygieniků, s nimiž si mimo jiné v dost vyostřené debatě vyměnil názor. 

Začalo další plošné testování

Hygienici argumentovali šířením nemoci do dalších míst v kraji, a to i mimo doposud známá ohniska na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, a čím dál problematičtějším určováním původu infekce u nemocných s covidem-19.

"Děláme to z preventivních důvodů, abychom co nejvíce uchránili rizikové skupiny obyvatel,“ řekla na tiskové konferenci ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Nové případy byly totiž zaznamenány i ve firmě Varroc v Šenově u Nového Jičína nebo na dětském táboře ve Štramberku. Zato největší ohnisko v šachtách OKD už pomalu a jistě vyhasíná, ale horníci jsou stále ještě monitorováni odborníky.

V neděli se uskutečnilo další plošné testování v dolech ČSM. Odběrům se tam podrobují celkem asi tři tisíce lidí. Jedná se o pracovníky, kteří měli v první fázi negativní výsledky na přítomnost koronaviru, nebo se nedostavili.

Dvě hodiny po páteční tiskové konferenci svolal Vondrák krajskou bezpečnostní radu, jejíž jednání se dnes uskutečnilo. Nechyběl na něm ani šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). "V tomto kraji se neděje nic výjimečného. Na radě budu požadovat zdůvodnění každého bodu vydaných opatření,“ nechal se slyšet hejtman.

„Ostrava nemlčí“

Ke schůzi bezpečnostní rady kraje došlo před polednem, v pět hodin odpoledne se pak v Ostravě shromáždili nespokojení občané. Spolky Ostrava nemlčí a Absintový klub Les se rozhodly uspořádat na Masarykově náměstí demonstraci.

"Páteční oznámení krajské hygienické stanice se stalo poslední kapkou, která nás přiměla vyjít do ulic a veřejně vyjevit svůj nesouhlas. Nikoli s tím, že vláda a jí podřízené orgány mají ambice řešit situaci kolem šíření koronaviru (nejen) v našem kraji, ale s tím, jak zmatečně, chaoticky a hlavně opožděně informuje své občany,“ uvedli pořadatelé s tím, že protest nesměřuje na roušky nebo snahu bojovat se zákeřnou chorobou.

Přemysl Bureš, jeden z iniciátorů, se nechal slyšet, že se v organizátorském týmu nikdo nebojí možných následků hromadné akce. "Nebojíme se. Věřím, že jsme všichni dospělí lidé, kteří se na akci budou chovat zodpovědně, a že na ni nepůjdeme, pokud budeme mít třeba nějaké příznaky nemoci,“ nechal se slyšet.

Policie: Dodržování opatření budeme monitorovat

Na konání demonstrace je připravená i policie. Její mluvčí Eva Michalíková nicméně nesdělila, kolik strážců zákona policie do akce nasadí. "Počet policistů bude adekvátní počtu účastníků akce,“ nechala se slyšet. 

"Dodržování těchto opatření jistě budeme monitorovat a v případě protiprávního jednání budeme postupovat podle zákona," vysvětlila, jak by policie postupovala, kdyby zaznamenala porušení protiepidemiologických opatření.

Protest se uskutečnil v reakci na páteční postoj hygieny. Jiné plánované, případně i už probíhající akce v regionu však proběhnout nemohly, což se setkalo s velkou vlnou naštvanosti jejich organizátorů.

Například Zlata Holušová musela v pátek odpoledne zastavit akci NeFestival Colours, která měla být jakousi alternativou ke zrušenému festivalu Colours of Ostrava.

"Rozhodnutí KHS je pro nás všechny devastující. Stejně jako se z minuty na minutu zrušily akce v jednom regionu, mohou se stejně tak s okamžitou platností zrušit kdekoli jinde,“ zlobila se.

Stejně se zachovali i zástupci dalšího probíhajícího festivalu Válím na Dvoraně. "Nelíbí se nám a nesouhlasíme se způsobem, jakým opatření byla vyhlášena,“ vyjádřili se za tým organizátorů Tomáš Vojkůvka a Marcela Kučová.

Problémy v lázeňství, s testováním i penězi

S potížemi se ale setkává kromě kulturního světa i lázeňství. Když se zástupce Sanatorií Klimkovice dozvěděl, že se klienti budou muset nově prokazovat negativním testem na covid-19 ne starším čtyři dny, divil se. Poté se mu ale podařilo domluvit na možnosti testování po příjezdu, v čemž mu pomáhá akreditovaná laboratoř.

"Lázním jsme během víkendu nabídli své služby, protože vnímáme těžkou situaci, ve které se ocitly. Výsledky testů budeme schopni dodat vždy do 24 hodin. První dva dny budeme provádět odběry vzorků a zároveň zaškolíme zdravotníky sanatorií. Dodáme i odběrový materiál,“informoval  Petr Srnec, obchodní manažer skupiny EUC, do které spadá CGB laboratoř. 

Sanatoria plánuji tento týden přijmout 200 nových klientů a mají strach z ekonomických dopadů nových restrikcí.

„Sanatoria po předchozích výpadcích tržeb nebudou ekonomicky schopna zvládnout hradit dlouhodobě testy pro své klienty, protože by to znamenalo navíc náklady ve výši šedesát tisíc korun denně. Obáváme se ale, že přenesení této povinnosti na klienty bude opět znamenat postupné vylidnění lázní v Moravskoslezském kraji. Vláda několikrát deklarovala svůj zájem pomoci lázním, proto věříme, že v tomto směru urychleně přijme nějaká opatření,“ řekla mluvčí lázní Ivana Gračková.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

V Česku podle zprávy trvá nerovnost v postavení žen a mužů, pokrok je malý

08.12.2021 12:15 V Česku přetrvávají nerovnosti v postavení a podmínkách žen a mužů. Pokrok ve srovnávání byl za…

Kvůli finanční situaci se nebude na Vánoce uskromňovat 59 procent Čechů

08.12.2021 11:49 Kvůli vlastní finanční situaci se nebude na Vánoce nijak uskromňovat 59 procent Čechů. Svátky bez…

Hygienici v Praze letos uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun

08.12.2021 11:27 Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce…

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

08.12.2021 11:24 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla…

Nejvyšší soud díky novele zrychlí projednávání stížností ministra…

08.12.2021 08:36 Novela trestního řádu dává Nejvyššímu soudu (NS) možnost rychleji projednat stížnosti pro porušení…

Do babyboxu v opavské nemocnici dnes někdo odložil holčičku, dostala jméno…

07.12.2021 14:40 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

ČOI varuje před nekalými praktikami prodejců energií

07.12.2021 11:30 Zprostředkovatelé prodeje energií pokračují v nekalých praktikách. V tiskové zprávě to dnes uvedla…

Vláda prodloužila omezení vstupu do Česka z části Afriky kvůli omikronu

06.12.2021 20:06 Omezení vstupu do ČR z osmi afrických zemí kvůli variantě koronaviru omikron dnes vláda prodloužila…

Vojtěch apeloval na firmy, aby kvůli covidu neorganizovaly vánoční večírky

06.12.2021 17:47 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) požádal firmy a organizace, aby upustily od…

Formulář nebude třeba při individuální cestě, jinak dále i ze zelených zemí

06.12.2021 17:35 Od úterý se nebude vyžadovat příjezdový formulář od lidí, kteří do České republiky cestují výhradně…

Související:

Právě se děje

reklama