Lidé nechtěli svobodu? Pamětnice prozradila, proč Čechoslováci vstupovali do KSČ

Česko si už za několik dní připomene 30. výročí od sametové revoluce. Slovenská diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová ale tvrdí, že ve skutečnosti není moc co slavit.

Podle diplomatky není důvod k velkým oslavám. "Protože my, přímí účastníci, máme spíš vzpomínkový optimismus. Líp je se na tu dobu podívat kriticky,“ řekla Vášáryová Českému rozhlasu s tím, že se o to pokusila i ve svém projevu na mezinárodní konferenci Českého rozhlasu Plus Evropa bez železné opony: 30 let svobody.

Následně se zaměřila na motivaci jednotlivých lidí, tedy těch, kteří proti režimu chodili demonstrovat, ale i těch, kteří za něj vstupovali do strany.

V případě prvních jmenovaných si není jistá, co vlastně lidí chtěli. "Nevím, určitě to ale nebylo tak, že všichni chtěli svobodu. Možná, že někteří chtěli nový mercedes, další se těšili, že se konečně potkají s těmi, co emigrovali, nebo si ‚jen‘ konečně chtěli přečíst knihy, které byly zakázané," přiznala.

Lidé si podle ní možné změny přestavovali různě. "To je dnes nějaká móda, která mi ale strašně leze na nervy," dodala Vášáryová s tím, že je to nevychované, protože "my přece nemůžeme za to, jak si oni (dobu po revoluci) nějak naivně a dětsky představovali."

Co se týče druhé skupiny lidí, tedy těch co za totality vstupovali do komunistické strany (KSČ) nebo s režimem spolupracovali, přiznala, že sama byla svědkem několika takových momentů.

"Byla jsem svědkem mnohých osudů lidí, kteří podepsali spolupráci se Státní bezpečností. Někdo, koho nafotili v choulostivé situaci, a pak ho vydírali a hrozili rodině. Nebo někomu děti emigrovaly a on musel podepsat, že bude držitelem konspiračního bytu, přitom sám jen chtěl ty své děti ještě někdy vidět…" vysvětlila.

Nepopírá ale, že se našli i tací, co udávali za peníze. I s takovými se znala a tvrdí, že jich bylo hodně. Údajně totiž donášel až každý sedmý dospělý muž.

"Souviselo to s tím, jestli jste měli pocit, naději, že režim padne, nebo jste si mysleli, že v něm zemřete. Bylo tady hodně lidí, kteří si řekli, že chtějí, aby jejich děti studovaly a měly se dobře… To je perfidnost toho režimu, který vás nutí takto kalkulovat," přiznala Rozhlasu.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989 17. listopad 1989 KSČ sametová revoluce Magda Vášáryová

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy