Lidé nechtěli svobodu? Pamětnice prozradila, proč Čechoslováci vstupovali do KSČ

Česko si už za několik dní připomene 30. výročí od sametové revoluce. Slovenská diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová ale tvrdí, že ve skutečnosti není moc co slavit.

Vášáryová, Magda
doporučujeme

Podle diplomatky není důvod k velkým oslavám. "Protože my, přímí účastníci, máme spíš vzpomínkový optimismus. Líp je se na tu dobu podívat kriticky,“ řekla Vášáryová Českému rozhlasu s tím, že se o to pokusila i ve svém projevu na mezinárodní konferenci Českého rozhlasu Plus Evropa bez železné opony: 30 let svobody.

Následně se zaměřila na motivaci jednotlivých lidí, tedy těch, kteří proti režimu chodili demonstrovat, ale i těch, kteří za něj vstupovali do strany.

V případě prvních jmenovaných si není jistá, co vlastně lidí chtěli. "Nevím, určitě to ale nebylo tak, že všichni chtěli svobodu. Možná, že někteří chtěli nový mercedes, další se těšili, že se konečně potkají s těmi, co emigrovali, nebo si ‚jen‘ konečně chtěli přečíst knihy, které byly zakázané," přiznala.

Lidé si podle ní možné změny přestavovali různě. "To je dnes nějaká móda, která mi ale strašně leze na nervy," dodala Vášáryová s tím, že je to nevychované, protože "my přece nemůžeme za to, jak si oni (dobu po revoluci) nějak naivně a dětsky představovali."

Co se týče druhé skupiny lidí, tedy těch co za totality vstupovali do komunistické strany (KSČ) nebo s režimem spolupracovali, přiznala, že sama byla svědkem několika takových momentů.

"Byla jsem svědkem mnohých osudů lidí, kteří podepsali spolupráci se Státní bezpečností. Někdo, koho nafotili v choulostivé situaci, a pak ho vydírali a hrozili rodině. Nebo někomu děti emigrovaly a on musel podepsat, že bude držitelem konspiračního bytu, přitom sám jen chtěl ty své děti ještě někdy vidět…" vysvětlila.

Nepopírá ale, že se našli i tací, co udávali za peníze. I s takovými se znala a tvrdí, že jich bylo hodně. Údajně totiž donášel až každý sedmý dospělý muž.

"Souviselo to s tím, jestli jste měli pocit, naději, že režim padne, nebo jste si mysleli, že v něm zemřete. Bylo tady hodně lidí, kteří si řekli, že chtějí, aby jejich děti studovaly a měly se dobře… To je perfidnost toho režimu, který vás nutí takto kalkulovat," přiznala Rozhlasu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 22:03 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

V českých věznicích hrozí nekontrolovatelné šíření covidu, platí zákaz…

23.10.2020 12:05 Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama