Lidé při letošní Ptačí hodince sečetli půl milionu ptáků

Přes půl milionu ptáků lidé sečetli při letošní Ptačí hodince, meziročně o 100.000 více. Akce, která se konala o druhém lednovém víkendu, se zúčastnilo více než 27.000 lidí, loni jich bylo zhruba 22.000. Nejčastěji pozorovaným druhem byla opět sýkora koňadra, skokanem roku čížek lesní, uvedli zástupci České společnosti ornitologické (ČSO) v dnešní tiskové zprávě.

Kos černý
doporučujeme

"Žádný jiný pták nelétal na krmítko častěji než sýkora koňadra. Zaznamenalo ji 85 procent sčitatelů. Na druhém místě, s výskytem na 66 procentech krmítek, byla sýkora modřinka," uvedla koordinátorka Ptačí hodinky Alena Skálová. Sýkora koňadra byla nejčastěji spatřeným druhem během všech tří dosavadních ročníků. Na druhém a třetím místě pak znovu skončili vrabec polní a vrabec domácí - oba přilétli téměř na 40 procent pozorovaných míst.

Nejvíce tentokrát poskočil čížek lesní. Z loňského čtyřiadvacátého místa se vyhoupl na deváté. "Letošní zima je na čížky opravdu bohatá, a to nejenom u nás. Více čížků pozorovali také účastníci sčítání v Rakousku a Bavorsku, které bylo ve stejný termín jako česká Ptačí hodinka. Během ní čížci přilétli na 14 procent krmítek, loni to byla necelá tři procenta," popsala Skálová. Lidé letos zaznamenali například také více kosů černých. Zatímco loni přilétli na polovinu krmítek, letos už byli součástí 57 procent všech pozorování.

"Bude velmi zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v příštím roce. Každopádně na příkladu čížků i kosů vidíme, proč je důležité sčítat několik let po sobě - jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy, nebo skutečně dochází k dlouhodobým změnám," uvedla Skálová. Účastníci Ptačí hodinky musí hodinu zůstat na jednom místě a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu.

"Stejně jako loni viděla polovina účastníků na svém krmítku šest a více druhů ptáků. Nejvíce ptačích druhů (45) během své Ptačí hodinky zaznamenal účastník z Opatovce na Svitavsku. V průměru během jedné hodiny přiletělo téměř 29 opeřenců," uvedla koordinátorka. Jen na necelá tři procenta krmítek podle jejích slov nepřilétli během hodiny žádní ptáci. Skálová podotkla, že i taková pozorování jsou cenná, neboť odborníkům pomáhají zjistit, kde ptáci chybí.

Ptačí hodinka je součástí takzvané občanské vědy, kdy veřejnost pomáhá vědcům s výzkumem.

Témata: ptáci | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalisté smrt Jana Masaryka nikdy nevyjasnili

08.03.2021 16:19 Kriminalisté odložili případ smrti Jana Masaryka, okolnosti tragické události se jim ani po 73…

Zákaz farmářských trhů je diskriminace, tvrdí organizátoři a píší vládě

08.03.2021 15:51 Organizátoři farmářských trhů se domnívají, že jejich uzavření v situaci, kdy jiné prodejny…

Stažení obžaloby Dbalého mělo jen procesní důvod, stíhání trvá

08.03.2021 12:05 Obžalobu v tzv. třetí větvi kauzy bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého stáhl…

Soud kvůli stížnosti dělníka řeší povinné testování zaměstnanců

08.03.2021 10:33 Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama