Lidé přinesli svíčky a květiny i na Albertov, pieta je skromná

Lidé dnes přicházeli na pražský Albertov, aby položili květiny, zapálili svíčku a věnovali vzpomínku událostem z let 1989 a 1939. Tradiční setkání studentů a představitelů vysokých škol se zde letos nekonalo, a to kvůli pandemické situaci. Na Albertov si přesto našli cestu jak zástupci akademické obce, tak i pamětníci či rodiny s malými dětmi. V porovnání například s Národní třídou však bylo návštěvníků poskrovnu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na místě tentokrát chybělo pódium a slavnostní projevy, pieta byla mnohem skromnější než v předchozích letech. Desítky lidí si tam i tak postupně přišly připomenout 31. výročí sametové revoluce i 81. výročí událostí, které vedly k uzavření vysokých škol nacisty.

Pamětní desku s nápisem "Kdy - když ne teď? Kdo - když ne my?" a s datem 17. 11. 1989 od rána ozařovalo červené, bílé a modré světlo. Zatímco brzy dopoledne pod ní hořelo jen pár svíček a ležela jediná růže, později na místě postupně přibývaly květiny. Věnce zde položil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a další akademici. Přicházely ale i rodiny, které zapálení svíčky spojily ve slunečném počasí s procházkou po okolí.

Na dodržování protiepidemických opatření dohlížely policejní hlídky, zasahovat ale nijak nemusely. Lidé k pamětní desce chodili sami nebo po malých skupinách.

Právě na Albertově se 15. listopadu 1939 konalo poslední rozloučení se studentem lékařské fakulty Janem Opletalem, který byl smrtelně zraněn při demonstraci proti německým okupantům. Pohřební průvod přerostl ve studentskou manifestaci. Německé bezpečnostní složky zareagovaly tak, že v noci na 17. listopadu obsadily vysokoškolské budovy a přes tisícovku studentů odvlekly do koncentračních táborů. Všechny české vysoké školy byly uzavřeny. Den 17. listopadu byl později vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

Padesát let po Opletalově pohřbu se na Albertově uskutečnilo vzpomínkové shromáždění, které se proměnilo v otevřenou protirežimní demonstraci. Velká část studentů pokračovala na Národní třídu, kde je zastavila a zbila komunistická policie. Tato událost odstartovala sametovou revoluci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komárkova nadace rozdělila klavíry Petrof odmítnuté Čínou, poputují do 11…

24.11.2020 15:28 Aktualizováno Odborná komise vybrala ze 152 žádostí 11 základních uměleckých škol, které na přelomu roku zdarma…

Na Staroměstském náměstí v Praze již stojí vánoční strom, s trhy se letos…

24.11.2020 08:30 Od dnešní noci stojí na pražském Staroměstském náměstí vánoční smrk. Pochází z Kamenného Přívozu, v…

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Rozsvěcení vánočního stromu v centru Prahy bude online, je na něm 6 km…

23.11.2020 14:16 Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama