Lidé v Ostravě demonstrovali kvůli řešení epidemie, Vojtěcha vyzvali k rezignaci

Demonstranti v Ostravě dnes vyzvali k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Kritizovali komunikaci vlády a krajské hygienické stanice při zavádění protikoronavirových opatření. Vládní kabinet označili za nekompetentní.

Demonstrace v Ostravě; 22.7.2020 (autor: Martin Juraszek)
doporučujeme

Varovali také před tím, že lidé v karanténě nebudou moci k volbám. Na Masarykově náměstí se podle odhadů novinářů sešlo ke dvěma tisícům lidí.

"Situace v OKD a obecně na Karvinsku byla dlouhodobě podceněna a nekomunikována s širokou veřejností," uvedl ve svém závěrečném prohlášení Přemysl Bureš z iniciativy Ostrava nemlčí, která dnešní akci pořádala. "Odpovědnost jednoznačně nese ministerstvo financí v čele s ministrem Adamem Vojtěchem. Jako první bod protestů tedy žádáme jeho okamžité odstoupení," prohlásil.

K rezignaci Vojtěcha vyzvali i další řečníci. "Chceme kompetentní komunikaci od kompetentních lidí a ne tu blamáž, která se tady děje," řekl občanský aktivista Luděk Bajgar. Lidé jeho projev ocenili potleskem a skandováním "Demisi, demisi". Vojtěch ale již dříve uvedl, že rezignovat nehodlá. V neděli naopak řekl, že by setrvání ve funkci měla zvážit ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

"Protože se jedná o problém našeho Moravskoslezského regionu, žádáme také hejtmana Ivo Vondráka (ANO), aby k celé věci okamžitě zaujal jasné přehledné stanovisko, které se nebude skrývat za žádné politické kličkování a jednoznačně pojmenuje odpovědné osoby," požaduje rovněž iniciativa. Hejtman dnes řekl, že nevidí důvod pro tak razantní plošná opatření v celém kraji.

Někteří řečníci upozornili na to, že lidé v karanténě nebudou smět volit. "Dnes vyšlo najevo, že vláda se rozhodla odebrat volební právo všem, kteří zrovna na přelomu září a října budou v karanténě. To se nestalo od revoluce," řekl jeden z nich. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale dnes řekl, že nemožnost hlasovat pro lidi karanténě v není podle něj žádnou novinkou. "To není nic, co by si vymyslelo ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita," uvedl.

Organizátoři protestu upozornili, že si uvědomují závažnost situace s nemocí covid-19, ovšem v těchto dnech přetekla i míra loajality. "Vláda a všechny složky státu zde překročily pomyslnou hranici základních lidských práv a svobod, když pod pláštíkem boje proti zákeřné nemoci omezují občany na jejich právech a nesmyslně a nepředvídatelně mění podmínky nejen svobodného podnikání, ale také trhu práce," uvedli.

Lidé se rozhodli vyjít do ulic poté, co KHS v pátek zpřísnila opatření související s pandemií koronaviru, mimořádná opatření začala platit prakticky bezprostředně po vyhlášení. Lidé musí v celém kraji nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Akcí se může účastnit nejvíc 100 lidí. Bary a restaurace jsou v noci zavřené. Opatření se dotkla například pořadatelů, kteří museli obratem zrušit své připravené akce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejde mně o tržbu, ale o svobodu. Proto jsem otevřel, říká šéf baru.…

28.11.2020 21:50 Aktualizováno Vzbouřil se, neboť má strach, že v zemi je ohrožena svoboda slova, tisku i podnikání. Proto šéf…

Vláda je neschopná a chová se bezohledně. Hospodští kupují zásoby, které…

28.11.2020 21:47 Aktualizováno ROZHOVOR – Když mluví o vládě, pohltí jej emoce. Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil…

Policie zadržela na D1 další Maročany, v tomto týdnu již podruhé

28.11.2020 20:50 Aktualizováno Policie z Vysočiny zadržela ve čtvrtek podruhé v uplynulém týdnu na dálnici D1 cizince, kteří do…

Vánoční trhy v Karlovarském kraji budou letos nezvyklé

28.11.2020 15:37 Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama