Lidé v Ostravě demonstrovali kvůli řešení epidemie, Vojtěcha vyzvali k rezignaci

Demonstranti v Ostravě dnes vyzvali k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Kritizovali komunikaci vlády a krajské hygienické stanice při zavádění protikoronavirových opatření. Vládní kabinet označili za nekompetentní.

Demonstrace v Ostravě; 22.7.2020 (autor: Martin Juraszek)
doporučujeme

Varovali také před tím, že lidé v karanténě nebudou moci k volbám. Na Masarykově náměstí se podle odhadů novinářů sešlo ke dvěma tisícům lidí.

"Situace v OKD a obecně na Karvinsku byla dlouhodobě podceněna a nekomunikována s širokou veřejností," uvedl ve svém závěrečném prohlášení Přemysl Bureš z iniciativy Ostrava nemlčí, která dnešní akci pořádala. "Odpovědnost jednoznačně nese ministerstvo financí v čele s ministrem Adamem Vojtěchem. Jako první bod protestů tedy žádáme jeho okamžité odstoupení," prohlásil.

K rezignaci Vojtěcha vyzvali i další řečníci. "Chceme kompetentní komunikaci od kompetentních lidí a ne tu blamáž, která se tady děje," řekl občanský aktivista Luděk Bajgar. Lidé jeho projev ocenili potleskem a skandováním "Demisi, demisi". Vojtěch ale již dříve uvedl, že rezignovat nehodlá. V neděli naopak řekl, že by setrvání ve funkci měla zvážit ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

"Protože se jedná o problém našeho Moravskoslezského regionu, žádáme také hejtmana Ivo Vondráka (ANO), aby k celé věci okamžitě zaujal jasné přehledné stanovisko, které se nebude skrývat za žádné politické kličkování a jednoznačně pojmenuje odpovědné osoby," požaduje rovněž iniciativa. Hejtman dnes řekl, že nevidí důvod pro tak razantní plošná opatření v celém kraji.

Někteří řečníci upozornili na to, že lidé v karanténě nebudou smět volit. "Dnes vyšlo najevo, že vláda se rozhodla odebrat volební právo všem, kteří zrovna na přelomu září a října budou v karanténě. To se nestalo od revoluce," řekl jeden z nich. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale dnes řekl, že nemožnost hlasovat pro lidi karanténě v není podle něj žádnou novinkou. "To není nic, co by si vymyslelo ministerstvo vnitra, je to tady dlouhodobě, je to realita," uvedl.

Organizátoři protestu upozornili, že si uvědomují závažnost situace s nemocí covid-19, ovšem v těchto dnech přetekla i míra loajality. "Vláda a všechny složky státu zde překročily pomyslnou hranici základních lidských práv a svobod, když pod pláštíkem boje proti zákeřné nemoci omezují občany na jejich právech a nesmyslně a nepředvídatelně mění podmínky nejen svobodného podnikání, ale také trhu práce," uvedli.

Lidé se rozhodli vyjít do ulic poté, co KHS v pátek zpřísnila opatření související s pandemií koronaviru, mimořádná opatření začala platit prakticky bezprostředně po vyhlášení. Lidé musí v celém kraji nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Akcí se může účastnit nejvíc 100 lidí. Bary a restaurace jsou v noci zavřené. Opatření se dotkla například pořadatelů, kteří museli obratem zrušit své připravené akce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

12.08.2020 22:08 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Upozornění pro Čechy: Kromě testu na covid-19 chce Řecko dál i QR kód

12.08.2020 17:40 Aktualizováno Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících…

Identifikaci obětí tragického požáru v Bohumíně řeší genetik i antropolog

12.08.2020 17:08 Identifikaci obětí sobotního požáru bytu v Bohumíně na Karvinsku řeší speciální tým expertů složený…

Na Přerovsku hoří les, byl povolán vrtulník s bambivakem

12.08.2020 15:28 Požár lesa v těžko přístupném terénu likvidují hasiči u obce Dolní Újezd na Přerovsku, hoří les na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama